Bilgi yerine nasihat

Bakanlar Kurulu 37 kişinin öldüğü tren kazasını görüştü. Üç bağımsız ekibin kazayı inceleyeceği bilgisini yineleyen Adalet Bakanı Çiçek, basına nasihat vermeden duramadı: "Tüm boyutlar ortaya çıkmadan, neredeyse savcılara yapacak iş kalmıyor."
Çiçek şöyle dedi: "Yargıya güveniyor musunuz, güvenmiyor musunuz? Meslek odalarının, olayda taraf olacak kişilerin 'Delil karartıldı' beyanları dört-beş sütun, savcının 'Karartılmadı' sözü kısacık veriliyor."

ANKARA - Sakarya'daki tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a yönelik istifa çağrıları nedeniyle zor günler yaşayan AKP kabinesi kazadan sonra ilk kez dün toplandı. Toplantıdan sonra kazayla ilgili ayrıntılı bilgi vermesi beklenen Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bunun yerine basına ve uzmanlara nasihat verdi.
Çiçek, şöyle konuştu: "Daha olayın bütün boyutları ortaya çıkmadan sebepleri ve failleri değerlendirme yapıldığı andan itibaren, neredeyse bizim savcılara yapacak bir iş kalmıyor. Samimi olarak bir şey söylemeye çalışıyorum. Yeri geldiğinde hukuk devleti, yeri geldiğinde hukuk devleti kuralları dışına çıkarak yazma, çizme, değerlendirme ve söylem noktasına gidiyoruz. Bu yanlıştır."
Haber eleştirisi
Çiçek, delillerin karartıldığı iddiasını değerlendirirken de şunları söyledi: "Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti. Şimdi siz yargıya güveniyor musunuz, güvenmiyor musunuz? Başka bir şey söyleyince 'Yargıya güvenmiyoruz' ne demek? Öbür tarafta da olaya vaziyet etmiş tarafsız, bağımsız bir yargı organı. Orayı soruştururken 'Delillerde karartma yok' tarzındaki ifadesi küçücük bir haber ama öbür tarafta meslek kuruluşları veya ileride bu olayın vekâletini almak durumunda olan kişilerin 'Deliller karartıldı' şeklindeki ifadeleri 4-5 sütunluk... Mukayesesini yapmayı sizin takdirinize bırakıyorum."
Çiçek, Türkiye'nin çok kanallı günlere geçildiğinden bugüne toplum gündemine oturan olaylarda bir anda adı sanı duyulmadık uzman kişilerin ortaya çıktığını belirten Çiçek, böyle durumlarda bir 'bilgi karmaşası' ve 'bilgi kirliliği' yaşandığını öne sürdü. Çiçek, "Bu olayla ilgili pek çok kişi belki olay yerine gelmeden, olayın oluşuyla ilgili yeterli bir incelemeye sahip olmadan kanallarımıza çıkmak suretiyle görüş beyan ettiler. Dolayısıyla bunlar da ortada bir bilgi karmaşası, hatta bilgi kirliliği diyebileceğim bir neticeyi hasıl etti" dedi.
Bağımsız soruşturma
Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun tren kazasıyla ilgili tüm gelişmeleri içinde Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD'den kimsenin bulunmadığı 'bağımsız bir kurulun' soruşturması gerektiğine karar verdiğini duyurdu. Çiçek, olayla ilgili hem bilirkişi heyetinin, hem bağımsız kurulun, hem de yurtdışından gelen yabancı uzmanların rapor hazırlayacaklarını söyledi. Çiçek "Sorumlu bulunan yetkili olursa istifa edecekler mi" sorusuna, "Biz burdayız. Soruşturulur, gereği yapılır" karşılığını verdi.