'Bilgisayar hastaları arttı'

Sağlık Bakanlığı, bilgisayar ve internet kullanımının artmasının özellikle çocuk ve ergenlerde birtakım bedensel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açtığını belirterek toplumu uyardı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, bilgisayar ve internet kullanımının artmasının özellikle çocuk ve ergenlerde birtakım bedensel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açtığını belirterek toplumu uyardı.
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tahir Soydal, bilgisayar kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle sağlık kurumuna başvuru sayısının her geçen gün arttığını, göz, kas, iskelet sistemiyle ilgili sorunların önde geldiğini bildirdi. Soydal bilgisayar ve internet kullanımının olası kişisel ve sosyal etkilerini de şöyle sıraladı:
İlgi alanları azalıyor
"Bilgisayar oyunları içinde şiddete dayalı oyunların oranı yaklaşık yüzde 60-75. Oyunlarda büyü, sihir de dahil her yol kullanılıyor. Çocuklara, istediği şeye sahip olmak için ne gerekiyorsa yapma güdüsü ve şiddet duygusu aşılanıyor. Özellikle okul öncesi çocukları, fantezi dünyasıyla gerçek dünyayı ayıramadıkları için sorunlar yaşayabiliyor. İlgi alanları azalıyor. Ergenlik döneminde yoğun hissedilen yalnızlık, aileye öfke ve kırgınlık çocukları çevrelerinden uzaklaştırmışsa, internet yoluyla dünyalarına giren farklı gruplar onları daha kolay etki altına alabiliyor."
İnternetin çocuklar ve gençler için risk yaratan özelliklerinin başında internetten sağlanan bilginin organize edilmemiş, denetimden geçmemiş ve güvenirliği tartışılır olmasını gösteren Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Soydal şu noktalara dikkat çekti:
İşbirliği çağrısı
"Diğer sorun şiddet, ırk ayrımı, cinsellik, kumar gibi etkileri olabilecek kaynaklara çocukların kolayca ulaşabilmesi... İnterneti çok fazla kullanan çocuklar evden çıkmaya karşı isteksiz olabiliyor. İnternet arkadaşlıkları giderek artıyor. Çocuklar gerçek dünyadaki ilişkilere yabancılaşmaya başlıyorlar. Bu da zaman içinde kendilerine de yabancılaşmaları sonucunu doğuruyor. İnternet kullanımı kaynaklı olumsuz etkileri en aza indirmek için İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları işbirliği yapmalı."