Bilgisayar hız rekoru eksi 90 dereceyle geldi

İki bilgisayar operatörü, özel donanımlı bir bilgisayarı ' eksi 90' derece soğutarak işlemci hızını iki katından fazla yükseltmeyi başardı.

BURSA - İki bilgisayar operatörü, özel donanımlı bir bilgisayarı ' eksi 90' derece soğutarak işlemci hızını iki katından fazla yükseltmeyi başardı.
Bursa'da dün başlayan Bursa 4. Bilişim 2007 Fuarı, ilginç bir rekor denemesine sahne oldu. Bilgisayar operatörleri Ahmet Taruz ve Koray Kuşçu, 3200 Mhz kapasitesi olan 'Trand Ultimate marka ve Intel P4 641 Max Mhz' işlemcili, henüz seri üretimine başlanmayan özel donanımlı bilgisayarı, nitrojen ve su ile ' eksi 90' dereceye kadar soğuttu. Soğuma sonucu bilgisayarın işlemci hızını 7 bin 435 Mhz kapasiteye kadar çıkaran Taruz ve Kuşçu bunun bir dünya rekoru olduğunu iddia etti.
'Fan yerine su soğutmalı'
Taruz, diğer bilgisayarların aksine fan yerine su soğutmalı olan özel donanımlı bilgisayarın işleyişini şöyle anlattı: "Yeni donanımlı bilgisayar, eski arabalarda bulunan karbüratör sistemi gibi çalışıyor. Su, fanlarda soğuyarak bilgisayar devrelerinin bağlı bulunduğu yerleri soğutuyor. Bu bilgisayarın ısınmadan ve daha sessiz çalışmasına olanak veriyor."