Bilim ve Teknik'te sansür istifası

Darwin'in sansürlenmesine tepki gösteren Bilim ve Teknik Dergisi yayın kurulu üyesi istifa etti. Skandal, dergide bir yıldır yaşanan 'baskı' iddiaları ve diğer istifaları da gündeme getirdiBETÜL KOTAN
TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Ömer Cebeci’nin, Darwin dosyasını sansürlemesi nedeniyle ortaya çıkan kriz, kurumu sarstı. Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Kurulu üyesi Esfer Kerimoğlu istifa etti. Kurulda, biri Ömer Cebeci, iki üye kaldı. Derginin görevden alındığı iddia edilen Genel Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman’ın işlemlerinin ise haberler nedeniyle askıya alındığı öğrenildi. Atakuman rapor aldı.

Önce Gürdilek gitti
Türkiye’nin en önemli popüler bilim yayını Bilim Teknik Dergisi’ndeki son krizin, aslında buzdağının görünen kısmı olduğu ortaya çıktı. TÜBİTAK’ta Prof. Nüket Yetiş’in başkanlığı öncesinde Bilim ve Teknik Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini Raşit Gürdilek yürütüyordu. Gürdilek, Yetiş’in göreve gelmesinin hemen ardından yönetime yakın kişilere, dergiye ‘müdahaleyi’ kabul etmeyeceği mesajını iletti.
Ancak iddiaya göre Gürdilek’in, derginin içeriğine müdahale ettirmeme kararlılığından rahatsız olan yönetim, 2008 Nisan ayında kendisine, danışmanlık kadrosuna geçmesini önerdi. Gürdilek, bu teklif üzerine emekliliğini istedi ve Bilim ve Teknik Dergisi’nin genel yayın yönetmenliği görevini bıraktı. Gürdilek’in yerine de Çiğdem Atakuman getirildi. İddialara göre TÜBİTAK’ın yayını olan Bilim ve Teknik Dergisi’nde son bir yıldır çok yoğun baskılar ve yıldırmalar yaşanıyordu. Dergi yazarlarından çoğu bu baskılara dayanamayarak işi bıraktı.

Beş yazar işi bırakmış
Gürdilek’in dergiden ayrılmasının hemen ardından yine 2008 yılı içinde, artan baskılara dayanamayan yazar kadrosundan Gülgün Akbaba, Gökhan Tok, Elif Yılmaz, Zeynep Tozar ve Serpil Yıldız da görevlerini bıraktı. Yazarların istifa kararında, Bilim Teknik’te yaşanan magazinleşme ve başıboşluğun etkisi olduğu iddia edildi. 2008’in aralık ayında ise TÜBİTAK Genel Başkan Yardımcısı Güldal Büyükdamgacı da görevden alınarak, danışman yapıldı. Büyükdamgacı’nın yerine ise Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ömer Cebeci getirildi. Cebeci, göreve gelmesinin üçüncü ayında ilk skandalına imza attı ve başkan yardımcılığı ile birlikte üstlendiği Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Kurulu üyesi olarak, Charles Darwin’in 200. doğum yılı nedeniyle hazırlanan yazıyı sansürledi.

Son istifa
Son olarak, Bilim Teknik Dergisi’nin Yayın Kurulu üyesi Efser Kerimoğlu, Darwin dosyasının son anda çıkarılmasını protesto ederek, görevinden istifa etti. Kerimoğlu ile birlikte üç kişiden oluşan yayın kurulunda Ahmet Onat ve Darwin yazılarını sansürlediği iddia edilen Ömer Cebeci bulunuyor.