Bilimadamları: Siyasi baskı var

Marmara, İstanbul, Işık, Bilkent, Kocaeli, Adnan Menderes, Galatasaray, Ege ve Yıldız Teknik üniversitelerinden 47 öğretim üyesi dün yaptıkları basın açıklamasıyla...

İSTANBUL - Marmara, İstanbul, Işık, Bilkent, Kocaeli, Adnan Menderes, Galatasaray, Ege ve Yıldız Teknik üniversitelerinden 47 öğretim üyesi dün yaptıkları basın açıklamasıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Yücel Aşkın'a destek verirken, hükümetin üniversiteler üzerindeki baskısını sert bir dille eleştirdi. Açıklama özetle şöyle: "Ülke adeta monarşiyle yönetilir bir yapıya doğru itilmiştir. Ülkenin en üst bilim kurumu TÜBİTAK partizanca yapılanmalara uğratılmış, YÖK ve üniversiteler ise iktidar tarafından sürekli cezalandırılan, sürekli çatışılan kurumlar haline dönüştürülmüştür. Bu kurumlar DP dönemi hariç, hiçbir siyasi iktidar döneminde bu kadar siyasi baskılara maruz bırakılmamıştır.
AKP iktidarının ulusal meseleler, eğitim ve üniversiteler ile ilgili politikalarına karşı açık tutum alan üniversitelere mali, siyasi, psikolojik baskılar uygulanmaktadır. Ondokuz Mayıs, İnönü ve VYÜ hedef seçilen üniversite-lerdir. Bu yöntemlerin son örneği de VYÜ Rektörü sayın Yücel Aşkın'dır. Devletin en üst kademelerinde görev yapan bir bilim insanının hukuki boyutlar saklı kalmak koşuluyla, bu muameleye, oldubittiye maruz bırakılmasını kınıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan, ve tüm hukuk kurumlarından konuyu derhal incelemeye almalarını, siyasi müdahalelerin önlenmesini talep ediyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7610177610170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.