Bilimde 'en iyi genç'

Bipolar bozukluk (manik-depresif bozukluk) üzerinde çalışan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi...

İZMİR - Bipolar bozukluk (manik-depresif bozukluk) üzerinde çalışan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Yıldız, alanında 'Dünyanın En İyi Genç Bilim Adamı' seçildi.
Dünya çapında kabul gören Amerikan Psikiyatri Birliği, bu yıl 'bipolar bozukluk kategorisi'nde 'En İyi Genç Bilim Adamı' ödülünü 36 yaşındaki Doç. Dr. Yıldız'a verdi. Yıldız, bozukluğun kadın ve erkek hastalarda farklı seyrettiğini tespit etmiş ve hastalığın tedavisinde kullanılan lityum tuzunun insan beyninde hangi noktayı etkilediğini göstermişti.
'Türkiye'de kalacağım'
Doç. Dr. Yıldız, ödülü, 4 Mayıs'ta New York'ta Amerikan Psikiyatri Birliği'nin kongresinde alacağını söyledi. Son yedi yıldır uyku dışındaki tüm zamanını bipolar bozukluk üzerine çalışmakla geçirdiğini söyleyen Yıldız, iki yıl boyunca ABD'de Harvard Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalıştığını söyledi. Yıldız, "Bu ödül bana uluslararası boyutta çalışmalarda bulunduğum için verildi.
Ödülün amacı, bipolar bozukluk alanında geleceğin liderlerini tespit ederek, dünyaya tanıtmak. Bu ödülle Türkiye'de de böyle araştırmalar yapılabileceğini gösterdik. Bundan sonra çalışmalarıma ülkemde devam edeceğim. Bu alanda gençler yetiştireceğim ve önlerini açacağım" diye konuştu.
Gelgitli ruh hali...
Mozart, Van Gogh gibi ünlü isimleri de pençesine aldığı öne sürülen 'manik-depresif bozukluk', mani ve depresyon nöbetlerini içeriyor. Mani ve depresyon dönemlerinin uzunluğu kişiye göre değişebilir. Hastalık, boşanma, iş kaybı, alkol, madde kullanımı ve intihar gibi sonuçlar doğurur. Manik dönemin belirtileri aşırı neşe, tahammülsüzlük, sinirlilik, aşırı öfke, uygunsuz yer ve zamanda aşırı gülme, enerji ve aktivitenin artması, cinsel isteğin artması, aşırı derecede para harcama, kokain, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile ortaya çıkar. Depresif dönemde hasta içine kapanır. Bipolar davranış bozukluğunun tedavisi vardır. Bazı hastalar tamamen iyileşir, bazıları hayat boyu ilaçla kontrol altında tutulur. Lityum, manik nöbetin tedavisinde ve duygulanımdaki dengelerin korunmasında etkili bir tuz.