Bilime 556 trilyon

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda Ar-Ge yatırımlarının desteklenmesine karar veren hükümet bir ilki gerçekleştirdi ve Ar-Ge yatırımları için bütçeye ödenek koydu.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda Ar-Ge yatırımlarının desteklenmesine karar veren hükümet bir ilki gerçekleştirdi ve Ar-Ge yatırımları için bütçeye ödenek koydu.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 450 trilyon lira olarak açıkladığı bütçe, üniversitelere verilecek destekle 556 trilyon liraya çıktı. Bunun 119 trilyon lirası devlet üniversitelerine ayrılacak. Edinilen bilgilere göre, 2004 yatırım programında üniversitelerin 590 projesi var. 2005'te üniversitelerden 200 yeni proje daha alınabileceği belirtiliyor.
'Vakıflar'a da pay var
Bu yıl bütçede bir ilk daha gerçekleştiriliyor. Ar-Ge bütçesinden 10 trilyon liralık bölüm de vakıf üniversitelerinin projelerine ayrılacak. Ödenekten yararlanmak için Bilkent, Atılım, Sabancı, TOBB ve Yeditepe üniversitelerinin başvuruda bulunduğu öğrenildi. 4.7 trilyon liralık ödenek isteği ile Bilkent Nanoteknoloji Merkezi Projesi başı çekerken, Atılım Üniversitesi de mikro makine ve robot üretimi için mikro işleme yöntemleri geliştirme projesini getirdi.
DPT ile TÜBİTAK projeleri değerlendirdikten sonra ödeneğin dağılımını yapacak. TÜBİTAK'a ayrılan ödeneğin 100 trilyon lirası yatırım programında yer alacak. Geri kalan kısım TÜBİTAK'a yapılacak proje başvuruları sonrasında verilecek. TÜBİTAK ve üniversitelerin ardından kalan ödeneğin ise Atom Enerjisi Kurumu ve Tarım Bakanlığı'na da aktarılması planlanıyor.Aslan payı TÜBİTAK'ın
Ar-Ge bütçesinde aslan payı TÜBİTAK'ın. Ar-Ge için ayrılan paradan 416 trilyon liralık kısmın TÜBİTAK bütçesine konulduğu öğrenildi. Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve üniversiteler bilim ve teknoloji
ağırlıklı projeleri ile TÜBİTAK'a başvurarak, söz konusu kaynaktan yararlanabilecek. TÜBİTAK'ın destekleyeceği projeler arasında ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) tarafından araştırma amacıyla uzaya fırlatılacak uydu projesinin öncelikli sırada yer aldığı öğrenildi.