Bilimsel araştırma için izin zorlaştı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) YÖK'ü kızdıracak bir uygulamaya daha imza attı. Müsteşar Necat Birinci imzasıyla yayımlanan genelgeyle, bakanlık, akademisyenlerin çalışmalarında kullanmak üzere okullarda yürütecekleri faaliyetlerin artık il milli eğitim müdürlüklerinin değil, merkez teşkilatının iznine bağlı olacağını bildirdi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) YÖK'ü kızdıracak bir uygulamaya daha imza attı. Müsteşar Necat Birinci imzasıyla yayımlanan genelgeyle, bakanlık, akademisyenlerin çalışmalarında kullanmak üzere okullarda yürütecekleri faaliyetlerin artık il milli eğitim müdürlüklerinin değil, merkez teşkilatının iznine bağlı olacağını bildirdi. Genelge akademisyenlerin eğitim kurumlarının yöneticileri, öğretmen ve diğer personele ait özlük bilgileri ve resmi-özel okul ve kurumlardaki öğrencilerin kişisel bilgileri dahil olmak üzere kamu hizmetine ve birimlerine ilişkin bilgi ve belgelerin artık bakanlık merkez teşkilatı birimlerinden Araştırma Planlama ve Koordinasyon (APK) Kurulu Başkanlığı'nın iznine bağlı hale getirildiği kaydedildi. Her kesimden gelen bilgi taleplerinden APK'nın izninin aranması gerektiği vurgulanan genelgede, buna uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılacağı kaydedildi.
Gerekçe: Şikâyet vardı
Düzenlemeye gerekçe olarak, eğitim kurumları personeli ile öğrencilerin kişisel bilgilerinin öğrenci ve akademisyenlerin dışında kamu hizmetiyle ilgisi bulunmayan kişilere de verildiği yönündeki şikâyetler gösterildi.