'Bilimsel gerçeği çarpıtma kabul edilemez'

'Bilimsel gerçeği çarpıtma kabul edilemez'
'Bilimsel gerçeği çarpıtma kabul edilemez'

ANKARA - Türkiye Bilimler Akademisi’nden (TÜBA) TÜBİTAK’ın popüler bilim dergisinin kapağından Darwin’in çıkarılmasına tepki geldi. TÜBA, skandalın ardından dün yaptığı açıklamada, Bilim ve Teknik Dergisi’nin kapağında değişiklik yapılmasına tepki göstererek, “Evrim teorisi çağdaş bilimin kabul ettiği bilimsel bir gerçektir ve bu gerçeğin çarpıtılması, engellenmesi kabul edilemez” görüşünü duyurdu. 

Kamuoyuna duyuru
TÜBA’nın Ankara’da yapılan ortak akıl ve irade belirleme yolundaki toplantısında benimsenen görüşlerle Akademi Konseyi görüşü, yazılı açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. Bilimin ancak, özgür ve özerk bir ortamda yaşayacağı vurgulanan açıklamada, bilimin uygulanıp sürdürüldüğü ortamlarda sorgulamanın, dolayısıyla araştırmanın bir yaşam biçimi olarak zorunlu olduğu belirtildi.

Özgür ortam şart
Bilimsel çalışmaların, özellikle de akademik çalışmaların, özgür bir ortamda yapılabilirse gelişebileceğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Türkiye’nin çağdaş bilgi toplumuna ulaşma yolundaki en büyük tehdit, bilimsel gerçeklerin göz ardı edilmesidir. Evrim, çağdaş bilimin kabul ettiği bilimsel bir gerçektir. Bu gerçeğin çarpıtılması, engellenmesi kabul edilemez. 21. yüzyılda diğer ülkelerle her yönden rekabete girişen ülkemizin, sorgulayan ve araştıran genç nesiller yetiştirmeye yönelik bilime dayalı, çağdaş düşünceyi temel alan, dogmalardan uzak bir eğitim anlayışını hayata geçirmesi zorunludur. TÜBA’nın benimsediği, paylaştığı ve desteklediği bilim, evrim ve eğitim konusundaki görüşleri, 1998 yılında yayımlanan iki bildiri, Dünya Akademiler Birliği’nin evrim hakkındaki görüşlerini içeren TÜBA dahil 68 ülke akademisinin imzaladığı bildirisi ve ayrıca Türkiye Bilimler Akademisi’nin, Amerika Bilimler Akademisi’nden alıp tercüme ederek yayımladığı Bilim ve Yaradılışçılık kitabındaki görüşlerdir.” (Radikal)