'Bilimsel ödenek' sorunu!

TÜBİTAK'a proje geliştirmek için 2005'te ayrılan 456 milyon YTL'lik ödeneğin bugüne kadar sadece üçte biri kullanılırken, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, kendisini "Göreve geldiğim ilk dokuz ay hukuki altyapıyı oluşturmakla uğraştım" diye savundu.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - TÜBİTAK'a proje geliştirmek için 2005'te ayrılan 456 milyon YTL'lik ödeneğin bugüne kadar sadece üçte biri kullanılırken, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, kendisini "Göreve geldiğim ilk dokuz ay hukuki altyapıyı oluşturmakla uğraştım" diye savundu.
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, dün, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında TÜBİTAK' ın Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki merkezinde toplandı. Erdoğan, üniversitelerdeki araştırmacılardan gelen projelerin 2003'te 850 iken bu yıl 4 bine yaklaştığını, TÜBİTAK'ın destek verdiği projelerin de 330 iken bu yıl 1000'i aştığını söyledi. Ar-Ge konusunun ilk defa Milli Güvenlik Kurulu'nun gündemine geldiğini vurgulayan Erdoğan, TÜBİTAK'ın bu yıl ÖSS'de doğa bilimleri ve sosyal bilimlerde ilk 5 bine giren öğrencilere karşılıksız burs vereceğini kaydetti.
Sanayiye 32.5 milyon YTL, üniversitelere 34.5 milyon YTL, kamu kuruluşlarına da 11.5 milyon YTL proje tahsisi yapıldığını anlatan Erdoğan, "Sosyal bilimler eliyle gerçekleşecek olan kültürel kalkınma iddiası eğer teknik alanlarla başa baş gitmezse siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, felsefe, edebiyat alanlarında dünya ile rekabet edemez" dedi. Erdoğan, kuruldan, beyin göçünü tersine çevirecek önlemler alınmasını da istedi.
Ödenek sorusu
Toplantıda, TÜBİTAK'a 2005 yılı için bilimsel araştırma projelerinde kullanmak üzere verilen 456 milyon YTL'lik ödenek de gündeme geldi. "Dokuz ay geçmesine karşın bu bütçenin sadece üçte biri kullanıldı. Kuruma verilen para neden projelere aktarılmadı" sorusunu TÜBİTAK Başkanı Yetiş, "İlk dokuz ay hukuki altyapıyı oluşturmak için uğraştım. Artık projelere kaynak aktarımını daha hızlı yapacağız" diye yanıtladı.


    http://www.radikal.com.tr/7569507569500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.