'Bilimsel' öneri: Ani adı değişsin

ABD Kongresi gündemindeki Ermeni soykırımı tasarısına karşılık bir bilim adamının misilleme önerisi: Diasporaya yanıt olarak Ani Harabeleri'nin ismini değiştirilsin.

ERZURUM - ABD Kongresi gündemindeki Ermeni soykırımı tasarısına karşılık bir bilim adamının misilleme önerisi: Diasporaya yanıt olarak Ani Harabeleri'nin ismini değiştirilsin.
Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Enver Konukçu, Kars'taki eski ermeni başkenti Ani'nin adının 'Anı' olarak değiştirilmesini isterken şu tezleri savundu:
"Mitolojiye dayanan Ermeni tarihine göre, Anihitten kaynaklanan bir Ani kelimesi olduğu söyleniyor. Bölgeyi gezen Batılı bilginler ve gezginler de yazdıkları eserlerinde buraya, Ermenilerin söyledikleri şekilde Ani demişler. Ancak Selçuklular öncesinde burayı ellerinde tutan Araplar döneminde şehrin ismi genelde Anı olarak kullanılmış. Anı, Türk dünyasında kullanılan bir kelimedir. Yöre halkı da bu ismi kullanmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, harabelerin yer aldığı bölgenin isminin Ani mi, Anı mı olduğuna yapacağı çalışmayla karar verecek. Ancak Ermeni ve Batı dünyasında Ani, Türk dünyasında ise Anı olarak bilindiği için turistik levhalara her iki isim de yazılmalı. Sadece Hıristiyanlık devresi nakledilmemeli."