Bilimsel uyarı: O yedikleriniz tavuk değil!

Bilimsel uyarı: O yedikleriniz tavuk değil!
Bilimsel uyarı: O yedikleriniz tavuk değil!
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Yavuz Dizdar, masaya 1.5 yaşında köy tavuğu getirerek "Tavuklar tarladaki patatesler gibi hiç kıpırdamadan yetiştiriliyor. Önceden iki saatte zor pişen tavuk, şimdi 15 dakikada pişiyor. Bugün yenilen tavuklar ne yazık ki tavuk değil" dedi

UŞAK -  Dr. Dizdar, Uşak Kent Konseyi tarafından düzenlenen Endüstriyel Çağ Kanserleri konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferansı, Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, Uşak Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Aydın , Uşak Kanserle Savaş Derneği üyeleri ve çok sayıda vatandaş izledi. Dr. Yavuz Dizdar, bozulmayan ve kokmayan endüstriyel ürünlerin tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Dr. Dizdar, "Bilim geleneğin yanında sıfırdır, geleneğe güvenin ve organik ürünlere yönelin. Hastalıklar artık günümüzde değişen yüzleri ile karşımıza çıkıyor. Bugün çoğu kişide tiroid kanseri mevcut" dedi.Dr. Dizdar, konuşma yaptığı yerdeki masaya bir köy tavuğu koydu. Dr. Dizdar, "Masada duran tavuk 1.5 yaşında. Doğal ortamda yetiştirilmiş ve organik. Şimdikilere bakıyorsunuz bu boyuta 45 günde geliyorlar. Yumurtadan yeni çıkan civcive kemikleri gelişmesin, et yapsın denilerek hemen antibiyotik veriliyor. Tavuklar tarladaki patatesler gibi hiç kıpırdamadan yetiştiriliyor. Önceden iki saatte zor pişen tavuk, şimdi 15 dakikada pişiyor. Bu körpe diye bir inanç başlamış. Bugün yenilen tavuklar ne yazık ki tavuk değil. Yumurtaları da klorla yıkayıp piyasaya sürüyorlar. Endüstriyel ürünlere karşı dikkatli olalım organik olanları tercih edelim" diye konuştu.AÇIK SÜT ALIN


Dr. Yavuz Dizdar, marketlerde satılan yoğurtların hiç bozulmadan ve ekşimeden aylarca raflarda kaldığını savundu. Dr. Dizdar, "Evime hazır yoğurt alarak beklettim. Yoğurt tam 1.5 yıldır hiç bozulmadan ve ekşimeden eski tazeliğinde duruyor. Bir markete giderek neden bozulmadıklarını sordum, aldığım cevap ilginçti. Yoğurtların son kullanım tarihleri bittiğinde firma yetkilileri marketlere giderek yoğurdun ambalaj kapağını değiştirip yeniden rafa koyuyormuş. O nedenle açık süt alın, yoğurdunuzu kendiniz yapın. Organik ürünlere duyarlılık konusunda toplumun artık uyanması, hakkını araması gerekiyor. Size tavsiyem köylümüzü destekleyip köylüye sahip çıkın. Her şeyin organik olanını tüketin" diye konuştu.Dr. Dizdar, tıpta artık ilerlemenin olmadığını belirtti. Dr. Dizdar, "Tıp artık para kazanılması üzerine kurulmuş. Bu 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana böyle. Tıpta ilerleme yok ancak teknoloji her geçen gün gelişiyor. Robotlarla ameliyatlar yapılıyor. İnsansız traktörler tarlayı ekip biçiyor. Teknoloji ilerliyor ancak tıp ilerlemiyor" dedi. (dha/ değilYavuz KUŞDEMİR)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Aydın

  ,

  teknoloji

  ,

  Bugün

  ,

  Köy

  ,

  Para

  ,

  Bilim

  ,

  kent

  ,

  firma

  ,

  Karşı

  ,

  İnanç

  http://www.radikal.com.tr/1127376112737612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yok ediliyoruz. - Su Cemre Sim

  Geçen yıl İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre;genetiği değiştirilmiş buğday yiyen dördünü kuşak fareler döl vermez olmuş.Hoca,İ.Ü.Tıp Fakültesi'nde Onkoloji Bölümüne yıllarını vermiş bir bilim adamı.Söyledikleri çok doğru.GDO 'lu ürünler etkilerini vücudumuza girdikten sonra da sürdürüyor.

  Daha fazla gerçek - eracon

  Bu adreste mevcuttur. http://www.dagmedya.net/2012/04/05/hayvansal-gidalara-neden-bu-kadar-acimasizca-saldiriliyortavuk-eti-gercekten-suclu-mu/

  Hiç bir bilimsel temele dayanmıyor. - eracon

  Söylediklerinin bilimsel bir kanıtı yok. Köy tavuğunun geç pişmesinin nedeni; sürekli dolaşıp ne bulursa onu yemesi sonucu sertleşen kaslarından ve yaşından kaynaklanmaktadır. Et için üretilen piliçler kafeslerde değil yerde yetiştirilir, patates gibi hiç kıpırdamadan yetiştirilmezler ama birim alanda beslenen piliç sayısı azaltılarak daha uygun bir alanda yaşamaları sağlanabilir. Kemiklerinin gelişmediği ise tamamen saçma. Siz aldığınız piliçlerin kemiklerine bir bakın. Açık süt sağlıklı diye bir şey de yok. Kim yapıyor denetimini açık sütün? Tıp gelişmiyor diyen Doktora sormak lazım Gamma Knife ve Truebeam hakkında bir bilgisi yok mu diye.

  BUNLAR TAVUK DEĞİLSE - pispor

  martı mı sayın hocam.o zaman martı yesek daha iyi.hiç olmazsa martılar hareketli.biraz doğal gaz yanar ama tavuktan iyidir ne dersiniz.

  Bu kadar kalabalık nüfusa tavuk mu yeter? - yakamoz42

  Bu kadar kalabalık nüfusa üç öğün ne tavuk yeter ne yumurta,hala anlamadın mı hocam?

  yanlış yorumlar - pathos90

  adam demiyor ki bilim değersiz kenardadır. adam halkın anlayacağı dilden açık açık söylüyor, geleneklere uygun beslenin ki bu da elbette bilimseldir. yani adamın sözlerinde farklı şeylera aramayın. kendisini zaten bilime adamış birisi eleştirdiğiniz.

  üretici firmalar neden bu kadar suskun? - dostluk ve baris

  bizimkiler cok biliyor! Biliyor da ne derece dogru biliyor tartisma konusu.. Bizimklerin sagliksiz diye kötüledigi bircok ürün Avrupa'da korkusuzca yeniyor, tüketiliyor.. Adamlarin hayati pastörize süt, salam, sosis ve tavuktan olusuyor.. Yetmiyor bol bol Bonfrit/Pommers(kizartlmis patates) tüketiyorlar.. Tereyag derseniz devamli tüketim maddesi ve hep marketten! Bizden tek farklari - genelde - beyaz ekmek degil, esmer(vollkorn) ekmek tüketiyorlar.. Market ürünlerine karsi yapilan bu kötüleme kampanyasi Avrupa'da olsa o marketler ayaga kalkar ve iddia sahiplerini ispata davet eder, gerekirse mahkemeye verirler.. Bizde ise ne bir ses ne bir seda... Insan kuskuya düsüyor, yoksa bu iddia sahipleri gercekten hakli mi?!