Bilirkişi: Balyoz CD'leri delil olamaz

Bilirkişi: Balyoz CD'leri delil olamaz
Bilirkişi: Balyoz CD'leri delil olamaz
Üniversitenin hazırladığı ve yarın mahkemeye sunulacak olan raporda, darbe planlarının bulunduğu iddia edilen iki CD'nin 2003'te hazırlanmış olamayacağı tespiti yer aldı.

Hürriyet Gazetesi'nden Ayşegül Usta'nın haberine göre, rapor içinde 'Balyoz', 'Suga', 'Çarşaf', 'Oraj' darbe planlarının bulunduğu iddia edilen 11 ve 17 No’lu CD’lere ilişkin, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlileri Prof. Dr. Coşkun Sönmez ve Dr. Özgür Bozkurt tarafından hazırlandı. Raporda, 80 adet dosyanın CD’lerin hazırlanma tarihinden sonraki yıllarda kullanıma sunulan programlarla hazırlandığı veya CD’lerin hazırlandığı tarihlerde bulunmayan olanakları içerdiği belirtildi. 

İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulacak olan raporda, şöyle denildi: "11’inci ve 17’nci CD imajlarına ilişkin olarak bu CD’lerde yer alan dosya tarih bilgileri değiştirilemez, gerçek bilgi olarak kesin delil niteliğinde değerlendirilemez. Basitçe sistem saatini ileri- geri alarak herhangi bir dokümanın yaratılma, erişim ya da değiştirilme tarihleri kolaylıkla gerçek dışı olarak belirlenebilir. Hash değeri sadece uygulandığı verinin değişip değişmediğini ortaya koyar, geçmişe yönelik, ne zaman değiştirildiği hakkında bilgi vermez. Üretildiği tarihten sonrasına yönelik kullanılabilir." 

 

DAVA BAŞLADI

İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Balyoz Planı Davası'nın 88'inci duruşması başladı. Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanları emekli Orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanıklı duruşmaya, 4 avukat dışında mahkemeyi protesto eden sanık avukatları katılmadı.

BİLİRKİŞİ TEVFİK KORAY PEKSEVER TANIK OLARAK DİNLENSİN

Duruşmanın başında söz alan tutuklu sanık Albay Aydın Sezenoğlu ile bazı sanıkların avukatı Ali Sezenoğlu, dosya kapsamında çok sayıda rapor bulunduğunu ve iddia makamının sadece emniyetin raporlarını referans aldığını söyledi. Savcılığın birçok bilirkişi ve kurul tarafından hazırlanmış raporları, manipülatif olduğu gerekçesiyle yargılama için referans almadığını ifade eden Sezenoğlu, bilirkişilerin yaptıkları gereği tarafsız olduklarını kaydetti. Sezenoğlu, dava konusu 5 numaralı harddisk ile 11, 16 ve 17 numaralı CD'lerin imajlarını, incelemesi ve rapor hazırlaması için Adalet Bakanlığı'nın resmi sitesinde bilirkişi listesinde yer alan bilirkişilerden Tevfik Koray Peksever'e verdiklerini ve Peksever'in de bu konuda rapor yazdığını kaydetti. Peksever'in hazırladığı raporda, "CD ve harddisk imajlarının CMK ve Elektronik İmza Kanunu'nun delil usullerine uyularak alınmadığı, CD imajlarının bilimsellikten uzak oluşturulduğu için delil sayılamayacağı, 5 numaralı harddiskte virüs bulunduğu ve CD'lerin 2003 yılında var olmayan teknolojileri taşıdığı" tespitlerini aktaran Sezenoğlu, bu rapora itibar edilmesini ve bilirkişi Peksever'in mahkeme huzuruna çağrılarak, tanık olarak dinlenilmesi talebinde bulundu.

120 DOSYA VE KLASÖR 2009'DA OLUŞTURULMUŞ

Sezenoğlu'dan sonra söz alan emekli Orgeneral Çetin Doğan da, yeni bir belge sunacaklarını belirterek, bu belgenin 5 numaralı harddiskin analizini içerdiğini kaydetti. Belgenin tek cümlesini paylaşan Doğan, "8 Nisan 2003'ten önce yazıldığı, oluşturulduğu iddia edilen 120 dosya ve klasör, kesin tarih olarak 15 Temmuz 2009'da oluşturulmuştur. Bilirkişi getirip, inceletin" dedi. Çetin Doğan'ın söz ettiği raporun Amerika'nın Arsenal Adli Bilişim ve Danışmanlık Kurulu'ndan bugün sabah saatlerinde alınan, dava konusu 5 numaralı harddiskle ilgili 2. bilirkişi raporu olduğu öğrenildi. Duruşma, tutuklu sanıklardan Jandarma Albay Abdurrahman Başbuğ'un dijital belgelere ilişkin teknik analiz raporu sunumuyla devam ediyor. (Hürriyet, dha)