Bilirkişi: Kadir'in ağaç evlerini alev topu yuttu

Olimpos'un ünlü 'Kadir'in ağaç evleri'ni, alev topu kısa sürede kül etmiş. Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu (MYO) İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Saadet Alkış...

ANTALYA - Olimpos'un ünlü 'Kadir'in ağaç evleri'ni, alev topu kısa sürede kül etmiş. Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu (MYO) İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Saadet Alkış, yangının elektrik kontağından çıktığının, sonra da alev topu gibi yayıldığının anlaşıldığını söyledi.
7 Şubat'ta çıkan yangından sonra bilirkişi olarak görevlendirilen Alkış, "Evlerin ahşap olmasının yanı sıra odanın iyi izole edilmesinden dolayı içeride fazla miktarda sıcak gaz birikmiş. Gaz biriken odanın kapısı açıldığında, bir alev topu oluşmuş. Yangın rüzgârın etkisiyle de hızlı bir şekilde yayılmış. Yangını, ağaç evlere çakılan çivilerin alevlerin etkisiyle adeta mermi gibi fırlaması ve çam ağaçlarının kozaklarının yanan bir top gibi diğer evlere sıçraması artırmış" dedi. Alkış, tesiste, betonarme binalarda kullanılan elektrik sisteminin kullanıldığını da söyledi.