Bilirkişi: Köylü toplu dolaşır!

Bilirkişi: Köylü toplu dolaşır!
Bilirkişi: Köylü toplu dolaşır!
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Hatay’da 2010 yılında kekik toplamaya giderken PKK ’lı sanılarak açılan ateş sonucu öldürülen köylülerin davasında çarpıcı bir bilirkişi raporu dosyaya girdi.
Raporda, sanık askerlerin kendilerine verilen emir doğrultusunda Şekerdesi mevkiinde 3 gündür konuşlandıkları anlatılarak şöyle denildi: “ Güvenlik güçleri/sanıkların gece -gündüz, hava şartları önemsemeksizin, sırtlarında onlarca kilo ağırlığında çantaları ile tabiri caizse ‘kuş uçmaz kervan geçmez’, ‘çakalların dahi gezmediği’ bir alanda ağır şartların altında, verilen emir gereğini, vatan ve milletin selameti binlerce şehidin manevi baskısı ve rızkını kazanma bilinci ile yerine getirmek için o yörede bulunmaktadırlar. Ayrıca sanıklara 3 gün boyunca doğanın vermiş olduğu bitkinlik ve yoğun dikkat kesilme sebebiyle yorgunluk, dahası gerginlik mevcuttur.” Raporda, kekik toplamaya giden köylülere yönelik de adeta suçlayıcı ifadelere yer verildi. Raporda bu konuda, “Sabahın erken saatinde 4 kişinin dağınık bir şekilde anılan mevkiide terör örgütü mensubu kişilerin kıyafetlerine benzer bazılarının üzerlerinde asker yeşili polar, yelek ve spor ayakkabısı olduğu halde dur ihtarına uymayarak sağ sola kaçışmaları teröristlere şartlanmış sanıkların ateş etmesine sebebiyet vermiştir” denildi.
Raporda, sanıkların dağınık şekilde gezmeleri de hata olarak kabul edilerek şu değerlendirme yapıldı: “Müteveffaa ve mağdurların dağınık gezmeleri anlaşılır değildir. Köylüler araziye çıktıklarında sohbet etmek için bir arada yürürler ve ellerinde çalı, sopa, değnek vs bulunur. Kekik toplamak için gittiler ise yanlarında çanta, heybe veya poşet bulunur. Dosyadaki tutanaklardan anlaşılacağı üzere köylülerden birisinden bir küçük çakı ve poşet çıkmıştır.” Askerlerin kusurlu olmadığı savunulan raporda, “Sanıkların uygunsuz zamanda ve kıyafetle dağınık dolaşan vatandaşları terörist sanmaları yadırganmamalıdır” denildi.


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  HATAY

  ,

  spor

  ,

  Asker

  ,

  Sohbet

  ,

  Vatan

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  güvenlik

  ,

  kuş