Bilirkişi: Köylü toplu dolaşır!

Bilirkişi: Köylü toplu dolaşır!
Bilirkişi: Köylü toplu dolaşır!
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Hatay’da 2010 yılında kekik toplamaya giderken PKK ’lı sanılarak açılan ateş sonucu öldürülen köylülerin davasında çarpıcı bir bilirkişi raporu dosyaya girdi.
Raporda, sanık askerlerin kendilerine verilen emir doğrultusunda Şekerdesi mevkiinde 3 gündür konuşlandıkları anlatılarak şöyle denildi: “ Güvenlik güçleri/sanıkların gece -gündüz, hava şartları önemsemeksizin, sırtlarında onlarca kilo ağırlığında çantaları ile tabiri caizse ‘kuş uçmaz kervan geçmez’, ‘çakalların dahi gezmediği’ bir alanda ağır şartların altında, verilen emir gereğini, vatan ve milletin selameti binlerce şehidin manevi baskısı ve rızkını kazanma bilinci ile yerine getirmek için o yörede bulunmaktadırlar. Ayrıca sanıklara 3 gün boyunca doğanın vermiş olduğu bitkinlik ve yoğun dikkat kesilme sebebiyle yorgunluk, dahası gerginlik mevcuttur.” Raporda, kekik toplamaya giden köylülere yönelik de adeta suçlayıcı ifadelere yer verildi. Raporda bu konuda, “Sabahın erken saatinde 4 kişinin dağınık bir şekilde anılan mevkiide terör örgütü mensubu kişilerin kıyafetlerine benzer bazılarının üzerlerinde asker yeşili polar, yelek ve spor ayakkabısı olduğu halde dur ihtarına uymayarak sağ sola kaçışmaları teröristlere şartlanmış sanıkların ateş etmesine sebebiyet vermiştir” denildi.
Raporda, sanıkların dağınık şekilde gezmeleri de hata olarak kabul edilerek şu değerlendirme yapıldı: “Müteveffaa ve mağdurların dağınık gezmeleri anlaşılır değildir. Köylüler araziye çıktıklarında sohbet etmek için bir arada yürürler ve ellerinde çalı, sopa, değnek vs bulunur. Kekik toplamak için gittiler ise yanlarında çanta, heybe veya poşet bulunur. Dosyadaki tutanaklardan anlaşılacağı üzere köylülerden birisinden bir küçük çakı ve poşet çıkmıştır.” Askerlerin kusurlu olmadığı savunulan raporda, “Sanıkların uygunsuz zamanda ve kıyafetle dağınık dolaşan vatandaşları terörist sanmaları yadırganmamalıdır” denildi.


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  HATAY

  ,

  spor

  ,

  Asker

  ,

  Sohbet

  ,

  Vatan

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  güvenlik

  ,

  kuş

  http://www.radikal.com.tr/115273911527396

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ROBOSKİ KATLİAMI ÇÖZÜLÜRSE - pispor

  Bu gibi cinayetlerde çözülür çünkü bu devlet yaptığı katliamlara hep bir kulp takar işlediği suçu hep inkar etmiştir inkarcılık bu devletin olmazsa olmazlarından dır

  Vicdansiz Bilmek - tahtasiz

  Bilirkisilerin aldiklari egitim icinde ve süresinde kendilerine adalet duygusu, Vicdan ile ilgili dersler, anlatimlar verilmiyor galiba.

  Türkiye de yürümek - Ahmetsezer

  Toplu olarak yürürseniz, toplanti ve gösteri kanununa muhalefetten hakkinizda dava acilir. Daginik yürürseniz teröris olarak degerlendirilir ve öldürülürsünüz (Uluderede de oldugu gibi) Bu ülke de nasil yürünür?

  BİLİRKİŞİ'YE BAK - m.rozbilen

  Bu raporu askerin başındaki komutan bile yazamazdı.Vallahi bravo.Demogoji ile mahkemeyi etkilemeye çalışmış. Ölen ise bir tavuk kadar değeri yok gösterilmiş.Pes yani.Bilirkişi misin Sakarya meydan muharebesinde nutuk atan bir siyasetçi mi? Mahkeme yutarsa tabi.

  Benim Ülkem!!! - uyusuk

  Kendi memleketimde, kendi kıyafetlerimle dolaşmam ölmem için yeterli gerekçe yani!!! Arazide yabani bitki toplamaya çıkan herkes bilir ki; dağınık yürürsün. çünkü; daha geniş bir alanı tararsın ve toplama-bulma verimi yüksek olur. Hiç unutmam. 1995-96 lı yıllar. Sivas'a köye, dedemin yanına tatile gittiğimde, her zaman gezdiğimiz, kuş avladığımız, kengel topladığımız dağlarımıza göndermedi dedem beni. Neden mi!? ben köye gelmeden 1 ay önce askeri helikopter çoban bir çocuğu dur ihtarına uymadığı için vurmuştu!!!

  Vatandaşın Değeri - Ibrahim

  Bilir kişileri kim belirliyor? Yargı bu şekilde bilir kişi(!) raporlarını nasıl değerlendirir? Eğer vatandaşın değeri yoksa böyle raporlar çok düzenlenir. Hem birilerini öldürüyorsun, hemde suçlu buluyorsun.