Bilirkişi: Kroki Yarbay Dönmez'e ait

"Ankara Zir Vadisi'ndeki bulunan mühimmatın yerini gösteren kroki Yarbay Mustafa Dönmez tarafından kaleme alınmış..." Bilirkişi bugünkü duruşmada, "Bu doğrultudaki raporumuz kesin" dedi.Yarbay Mustafa Dönmez'in, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde yargılanmasına devam ediliyor.Bugünkü duruşmada, Yarbay Mustafa Dönmez'in Sakarya'daki evinde bulunan krokiyle ilgili raporu hazırlayan bilirkişi ifade verdi.

Bilirkişi, krokinin Yarbay Dönmez'in elinden çıktığına ilişkin kanatlerinin kesin olduğunu belirtti. Detaylı incelemede, Dönmez'e ait ajandanın 8. ve 9. sayfasındaki kırmızı mürekkeple, krokideki mürekkebin aynı olduğunu da kaydetti.

Krokiden kazıya

Ergenekon operasyonlarının 9’uncu dalgasında Yarbay Mustafa Dönmez’in Sakarya Sapanca ve Ankara’daki evlerine 7 Ocak 2009’da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Dönmez’in evlerindeki aramalarda çok sayıda askeri malzeme, tüfek ve silahlar ele geçirildi. Arama sırasında polis ekipleri Dönmez’in evinde bir de kroki buldu.

Cephaneliğin saklandığı yerlerin krokisi olduğu varsayımı üzerine Zir Vadisi’nde ve Sakarya Sapanca’da arama başlatıldı.

Zir Vadisi’ndeki belli noktalarda yapılan kazı çalışmalarında 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği, 800’den fazla G-3 piyade tüfeği mermisi, 10 anti-tank mayını, 15 tüfek bombası, 500 biksi mermisi ve plastik patlayıcılar bulundu.

Dönmez’in, Sakarya’daki çiftlik evinde de Kalaşnikof tüfekler, askeri malzemeler ve çeşitli çap ve markalarda silah bulundu.