Bilirkişi: ÖDP'liler polise değil, polis onlara saldırdı

ABD Başkanı Barack Obama'yı, Türkiye ziyareti sırasında Mzeclis önünde protesto eden 21 ÖDP'linin mahkemesi başladı


MESUT HASAN BENLİ

ABD Başkanı Barack Obama’yı, Türkiye ziyaretinde protesto etmek için TBMM yakınında basın açıklaması yapmak isteyen 21 ÖDP üyesinin, ‘polise cebir, şiddet, tehdit, saldırı veya mukavemette bulunarak Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri’ iddiasıyla, beş yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmalarına başlandı

Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim, olay sırasındaki görüntülere ilişkin bilirkişi raporunu okudu. Buna göre:”TBMM’ye doğru yürüyüşe geçen grup Çevik Kuvvet tarafından çembere alındı. Göstericiler çemberi aşmaya çalıştıysa da güvenlik güçlerine bir saldırı ve darp girişiminde bulunmadı. Ancak bazı kolluk güçlerince göstericilere yönelik aşırı ve orantısız güç kullanıldığı (copla ve kaskla vurma, tekme ve yumruk atma gibi), görevli amirlerin, ‘Vurmayın, gözaltına alın’ şeklinde ikazda bulundukları tespit edildi.”

ÖDP’lilere Ogün Samast pozu
Gözaltına alınan ÖDP’lilerin Emniyet’te verdikleri ifadelerse tüyleri ürpertti. Ali Sarp Sağım, bir polisin “Sizin hiç Türk bayrağı ile fotoğrafınız yoktur” diyerek cep telefonuyla fotoğraflarını çektiğini söyledi. Erencen Soylu bir polisin kendilerine “Bunlar Tuncelili ne çıkarsa bu şerefsizlerden çıkar” diyerek dövdüğünü iddia etti. Canberk Aydın ise bir polis memurunun telefonda Cihan isimli birine “Yav bu zamanda rapor alınır mı ne kadar güzel dövdük sen kaçırdın” dediğini, bir başka polis memurun da ailesini arayarak, “Anne TV’yi izle şerefsizleri nasıl dövdük” dediğini ileri sürdü. ÖDP’liler bugün kendilerini gözaltına alan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.