Bilirkişiden Redhack raporu: Emniyete saldırı yok

Bilirkişiden Redhack raporu: Emniyete saldırı yok
Bilirkişiden Redhack raporu: Emniyete saldırı yok
Redhack üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan 10 sanığın bilgisayarlarında yapılan incelemede, Ankara Emniyeti'ne saldırı düzenleyip, belge ele geçirildiği yönünde kayda rastlanmadığı belirtildi.

 

Milliyet gazetesinden Türker Karapınar'ın haberine göre, Redhack grubu üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan ve yaklaşık 9 ay tutuklu kaldıktan sonra açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilen 3 kişinin de aralarında bulunduğu 10 sanığın bilgisayarlarında yapılan inceleme sonucu hazırlanan bilirkişi raporu mahkemeye gönderildi.


Terör suçlarına bakmakla görevli savcılık, gerçekleştirdikleri eylemlerle THKP/C, THKO, TKP/ML, DHKP/C, MLKP ve PKK gibi Marksist-Leninist-Maoist sol ve bölücü terör örgütlerine dijital destek veren Redhack grubuna üye oldukları iddiasıyla Şubat 2012'de operasyon yaptı. Operasyon sonucu gözaltına alınıp, bir kısmı tutuklanan sanıklar hakkında, 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasında yaklaşık 9 ay Sincan F Tipi Cezaevi'nde kalan tutuklu 3 sanık da tahliye edildi. 

BİLGİSAYARDA BULUNANLAR


Mahkeme, soruşturma kapsamında sanıklardan ele geçirilen hard disklerin incelenmesi için bilirkişi görevlendirdi. Biri hukukçu, ikisi teknik olmak üzere üç bilirkişi, sanıklardan el konulan hard disklerden, yazma koruması (writeprotect) kullanılarak, hash algoritması değeri birbirinin aynısı olan kopyaları üzerinde, asıl diskler üzerinde hiçbir işlem yapılmadan inceleme yaptı. Bilirkişiler, raporlarını tamamlayarak, mahkemeye sundu. Rapor, 6 Kasım 2013'te dava dosyasına girdi. Raporda; tüm sanıkların bilgisayarlarında, çeşitli propaganda, siber saldırı konuları içerikli karşılıklı yazılı görüşme (chat) kayıtları ve bunlara ait e-posta adresleri, Redhack ve yasadışı örgüte ait olduğu değerlendirilen fotoğraf-görüntü dosyaları, yasadışı bir bilişim sisteminin işleyişinin engellenmesi, bozulması, erişilmez kılınması olarak tabir edilen eylemlerden birisi olan Ddos saldırısını gerçekleştirmeye yarayan bilgisayar yazılımları bulunduğu ve saldırı gerçekleştirilen ankara.pol.trinternet adresine bağlantı sağlandığı kaydedildi.

SALDIRI KAYDI YOK

Raporda, şöyle denildi: "Dosya üzerinde yapılan incelemede, dava konusu ankara.pol.tr şeklindeki internet adresinin veri tabanında bulunan, Ankara Emniyet Müdürlüğü personel bilgileri, silah ruhsatı alan vatandaşlara ait kimlik bilgileri, Ankara Emniyet Müdürlüğü raporları, online ihbar hattına vatandaşlar tarafından gönderilen ihbar tutanaklarını ve gönderici bilgilerini içerir verilerin sanıklar tarafından bizzat yetkisiz erişim sağlanarak ele geçirildiği, yayınlandığını gösterir, adli bilişim inceleme kurallarına uygun olarak ve teknik olarak reddedilemeyecek kesinlikte elde edilmiş herhangi bir kayda (saldırı esnasındaki IP bağlantılarını gösterir Log vb.) rastlanmamıştır."

Siber suçlarla görevli polis, dizi oyuncusu Barış Atay'ın da gözaltına alındığı Redhack grubuna yönelik düzenlediği son operasyon kapsamında, mahkemeye gönderilen bu bilirkişi raporuna karşın, haklarında dava açılan sanıklardan Alaittin Karagenç, Uğur Cihan Okutulmuş ve Erbay Değer'i yine gözaltına aldı. Karagenç, Okutulmuş ve Değer, yine suçlamaları reddetti. Karagenç, tutuklanması istemiyle gönderildiği mahkemeden, Okutulmuş ve Değer ise savcılık sorgularının ardından serbest kaldı.