Bilişim polisinden uyarılar: Ortak ağlardan banka hesabına girmeyin

Bilişim polisinden uyarılar: Ortak ağlardan banka hesabına girmeyin
Bilişim polisinden uyarılar: Ortak ağlardan banka hesabına girmeyin
Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürü Abdurrahman Konuk, toplu internet kullanılan yerlerde ortak ağı kullanıp bankacılık işlemlerinin yapılmasının çok riskli olduğunu söyledi.

 

 

SAMSUN - Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürü Abdurrahman Konuk, toplu internet kullanılan yerlerde ortak ağı kullanıp bankacılık işlemlerinin yapılmasının çok riskli olduğunu söyledi. Konuk, teknolojinin her alana ve herkese yayılmasıyla birlikte gelecekte bilişim suçlarında artış yaşanacağını da ifade etti.


Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürü Abdurrahman Konuk, bilişim sistemine karşı ya da bilişim sistemi aracı olarak kullanılarak gerçekleştirilen suçlarla mücadele için 20 kişilik ekiple çalışma yaptıklarını söyledi. Teknolojinin kullanılma yaşının çok düştüğüne dikkat çeken Şube Müdürü Konuk, şu uyarılarda bulundu:

* İlkokul çağındaki çocuklar, hatta okula başlamayan çocuklar internette bir şeyler yapılabiliyor. Okul çağındaki çocuklarda internet bağımlılığı oluşuyor, bu da çok zararlı olan bir şey. Aileler tarafından ciddi anlamda denetlenmesi gereken bir konu. İlerleyen zamanlarda bu sistemler üzerinden işlenen suçlar her geçen gün artacak ve artmaya da devam ediyor.

* Çocuğun oyun oynadığı bilgisayarda kişilerin bankacılık işlemi yapması sonucunda bulaşan zararlı yazılımlar nedeniyle kişisel bilgilerini art niyetli kişilere kaptırabiliyorlar. Vatandaşlar bu sebeple mağdur olabiliyorlar. Çocukların oyun oynadığı bilgisayarlarda bu tip işlemleri yapmak çok da sağlıklı değil. Sanal ortamda bilişim sistemi içerisinde yüzde yüz güvenliği sağlayamıyorsunuz" diye konuştu. 

* Toplu internet kullanılan yerlerde ortak ağı kullanıp bankacılık işlemleri yapılması riskli. Ayrıca 1, 2, 3, 4 gibi basit şifreler kullanılmamalı. Şifrede büyük ve küçük harf, rakamlar ya karakterler kullanılabilir. Bir çok mail adresi varsa her hesapta da aynı şifrenin kullanılması çok da mantıklı değil. (DHA)