Bilkent hukuk hocaları: Hukuk sınırlarında kalınmalı

Bilkent hukuk hocaları: Hukuk sınırlarında kalınmalı
Bilkent hukuk hocaları: Hukuk sınırlarında kalınmalı
Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden, tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı eylemleriyle ilgili hem devlet yetkililerine hem de göstericilere çağrı geldi.

ANKARA - Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden, tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı eylemleriyle ilgili hem devlet yetkililerine hem de göstericilere çağrı geldi.

"Halk oyuyla iktidara gelmiş olan siyasal iktidarın Gezi Parkı direnişi nedeniyle uyguladığı şiddetin ve dayatmacı tutumun insan haklarına ve hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı" olduğunun altını çizen Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri, yayınladıkları bildiriyle, yetkilileri demokratik hukuk devleti kurallarına uygun davranmaya ve demokratik haklarını kullanmak isteyen göstericileri de hukukun çizdiği sınırlar içerisinde kalmaya davet etti. Akademisyenler yayınladıkları bildiride, şöyle dedi:

“Biz aşağıda isimleri yer alan Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri, yaşam varlığına, vücut bütünlüğüne, konut dokunulmazlığına yönelik ihlalleri, şiddet eşliğinde gerçekleştirilen kitlesel yakalamaları kabul etmiyor, yetkilileri demokratik hukuk devleti kurallarına uygun davranmaya ve demokratik haklarını kullanmak isteyen yurtdaşlarımızı da hukukun çizdiği sınırlar içerisinde kalmaya davet ediyor; mevcut durumun daha vahim boyutlara ulaşmasını engellemenin yegane yolunun bu olduğunu düşünüyoruz.”

Bildirinin imzacıları ise şöyle:
Prof. Dr. Osman Berat Gürzumar, Prof. Dr. Zühtü Aytaç, Prof. Dr. Rüçhan Işık, Prof. Dr. Nevzat Toroslu, Doç. Dr. Tuğrul Katoğlu, Halil Baha Karabudak, Prof. Dr. Erden Kuntalp, Prof. Dr. Ayşe Lale Sirmen, Doç. Dr. Çağlar Manavgat, Prof. Dr. Sahir Çörtoğlu, Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu, Y. Doç. Dr. Gülüm Özçelik, Y. Doç. Dr. Barış Özçelik, Doç. Dr. Ece Göztepe Çelebi, Prof. Dr. Tekin Akıllıoğlu, Doç. Dr. Haluk Emiroğlu, Prof. Dr. Cengiz Koçhisarlıoğlu, Prof. Dr. Ali Erten, Y. Doç. Dr. Elvin Evrim Dalkılıç, Y. Doç. Dr. Hamdi Pınar, Y. Doç. Dr. Aslı Elif Usluel, Dr. Pınar Altınok Ormancı, Dr. Aslı Bayata Canyaş, Dr. Haluk Toroslu, Ceren Ünal, Onat Çopur.


  http://www.radikal.com.tr/113611711361171

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsan Hakları - eternal_1

  Ben siyasal bilgiler fakültesi mezunu, yurtdışında eğitim görmüş bir kişi olmama ragmen apolitik biriyim. Fakat bu yaşananlar karşısında sessiz kalmak içimi acıtıyor. Gezi parkında dirnişçilere karşı kullanılan polis gücünün ne kadar orantısız ve baskıcı olduğunu gördükten sonra kendimi ifade etmem gerektiğini düşündüm. Türkiye cumhuriyetinin bir vatandaşı olarak bu benim bir görevimdi. İktidarın bu durum karşısında %50'lik bir tabanım var istediğimi yaparım tavrı gerçekten demokrasiye vurulmuş bir balyozdur. Kendi tabanı dışında görüşleri ve paylaşma ihtiyacı olan kişilere karşı 'çapulcu' yakıştırmasını yapmamasını dilerdim. En kısa zamanda at gözlüğünden kurtulması ve olayların sadece komplo olarak görmemesini bir vatandaş olarak söylemek istiyorum.