Bilkent Üniversitesi'nde Hikmet Sami Türk'e suikast önlendi

Bilkent Üniversitesi'nde Hikmet Sami Türk'e suikast önlendi
Bilkent Üniversitesi'nde Hikmet Sami Türk'e suikast önlendi
Eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde saldırı girişiminde bulunan bir kişi etkisiz hale getirildi. Türk, saldırıdan yara almadan kurtulurken, üniversitede eylem hazırlığında olan ikinci canlı bomba yakalandı. Bu arada, canlı bombaların isimleri de belirlendi: Didem Akman ve S. Onur Yılmaz


Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders vermek için sınıfa giren Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk’ün öğrenci gibi yanına yaklaşan ‘canlı bomba’ Didem Akman suikast girişiminde bulundu. Saldırı, Ahmet Sami Türk’ün korumaları tarafından son anda farkedilirken, üzerindeki fünyenin birisini patlatan saldırgan yaralı ele geçti. Çorum nüfusuna kayıtlı olan yasa dışı DHKP-C militanı ‘canlı bomba’ Akman'a suikast girişiminde yardımcı olan F. Onur Yılmaz da kaçarken otobüs terminalinde yakalandı.
Olay, Bilkent Üniversitesi’nin merkez kampüsündeki Hukuk Fakültesi’nin birinci katındaki sınıf girişinde saat 10.45'de meydana geldi. Eski bakan Hikmet Sami Türk’ün ‘Anayasa Hukuku’ dersi vermek için B-113 sınıfına girdiği sırada, kendisini takip edip öğrenci gibi davranan ‘canlı bomba’ 23 yaşındaki Didem Akman, üzerindeki bombayı patlatmak istedi. Olayı fark eden Hikmet Sami Türk'ün koramaları hemen müdahale ederek ‘canlı bomba’ saldırganı etkisiz hale getirdi. Ancak bu sırada korumaların araya girmesinden sonra paniğe kapılan saldırgan, fünyenin birini patlatırken yaralandı.
Hikmet Sami Türk ile sınıftakiler son anda kurtulduğu saldırı girişiminin ardından fakülte binası tahliye edildi. Üniversitenin güvenlik görevlileri ve jandarma ekipleri bölgeye geldi ve ‘canlı bomba’ Didem Akman'ın üzerindeki yaklaşık 1 kilo patlayıcı etkisiz hale getirildi.

HEMEN EŞİNİ ARADI
Saldırıdan yara almadan kurtulan eski Bakan Hikmet Sami Türk’ün olaydan hemen sonra eşini arayıp, ‘canlı bomba’nın suikast girişiminden kurtulduğunu ve merak edilecek bir şeyin olmadığını belirtti.
Yaralı olarak ele geçirildiği belirtilen canlı bombayla ilgili okulda önlemler alınırken sınıflar boşaltıldı. Jandarma olay yerinde incelemelere başladı.
‘Canlı bomba’ Didem Akman'ın saldırı öncesi Hukuk Fakültesi önündeki havuzun kenarına tebeşirle, ‘Senin acın, benim acım. Senin sevincin benim sevincim’ ve ayrıca havuzun basamaklarına ise Arapça uzun bir metin yazdığı önü sürüldü. Eylem sırasında fünyelerden birinin patlamasıyla karnından hafif yaralanan saldırgan Didem Akman, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR
Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencileri olan ve Hikmet Sami Türk'ün öğrencilerinden Cansu Küçükyılmaz ve Nilgün Çalışkan olayı şöyle anlattı:
“Biz sınıftaydık. Dersin başlamasını bekliyorduk. Bir anda bir patlama sesi duyduk. Cama yanaştığımızda her yer toz duman içindeydi. Hocamız sınıfa girerek, ‘Paniklemeyin, dışarı çıkmayın’ diye uyarıda bulundu. Bu arada dışarıda güvenlik görevlileri arasında yerde yüzükoyun yatan kadın teröristi gördük. Çok şık giyimliyde, kıvırcık saçlıydı. Saçlarını yeni yaptırdığı belliydi. Ancak, hiç terörist tipi yoktu. Biz bu olayı görünce şoke olduk. Herkes panik halinde kaçıştı.”

YARDIMCI OLAN TERÖRİST TERMİNALDE YAKALANDI
DHKP-C militanı Didem Akman'ı bu sabah Hukuk Fakültesi'ne getiren, ancak eylemin başarısız olması üzerine şehir dışına kaçmak için şehirlerarası otobüs terminaline giden F. Onur Yılmaz da burada polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Saldırgan Didem Akman'ın, Çorum'un Ortaköy İlçesi'ne bağlı Büyükkışla Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu, emekli öğretmen olan babası Haydar Akman ile annesi ve kardeşlerinin İzmir'de oturduğu, DHKP- C örgütü üyeliğinden 2 yıldır arandığı belirtildi.

SALDIRGAN ANKARA HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk’e suikast girişiminde bulunan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Didem Akman’ın Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nden 2007/ 101 dosya no ile yasadışı DHKP-C örgütü üyesi olmaktan hakkında dava açıldığı öğrenildi. Akman’ın bu suçtan yapılan yargılama sonucu geçen yıl 2.5 yıl hapis cezası aldığı ve bu nedenle arandığı belirtildi. Ayrıca Akman, Haklar ve Özgürlükler Cephesi adına yaptığı eylemden dolayı da 11 Ocak 2008 tarihinde tutuklanıp, 23 Şubat 2008 tarihinde serbest bırakıldı. 28 Mart 2008 tarihinde de yeniden örgüt propagandası yapmak suçundan gözaltına alınıp tutuklandı. Sincan F Tipi cezaevine kondu. 9 Temmuz tarihinde de tahliye edildi.

YURT DIŞINDA BOMBA EĞİTİMİ GÖRMÜŞLER 

İlk kez terör örgütü DHKP-C üyesi olmaktan 2005 yılında gözaltına alınan Akman'ın, emniyet kaynaklarına göre örgütün Yunanistan'daki kampında bomba eğitimi gördüğü belirtildi.  Kendisine yardım etmekle suçlanan Gaziantep doğumlu Serkan Onur Yılmaz de aynı suçlamalarda İstanbul, Ankara ve İzmir'de hakkında 10'ün üzerinde suç kaydı bulunduğu, şu anda da hakkında 3 yakalama emri bulunduğu öğrenildi. Yılmaz'ın de kız arkadaşı gibi yurtdışında bomba eğitimi aldığı hatırlatıldı.

AİLESİNDEN KOPUK
Ankara'da bombalı saldırı girişiminde bulunan 23 yaşındaki Didem Akman'ın İzmir'in Konak ilçesinde oturan ailesinden son yıllarda kopuk yaşadığı belirtildi.(DHA)