Bin nasihatten daha iyi

Bin nasihatten daha iyi
Bin nasihatten daha iyi
Sigara içerken yakalanan öğrenciler, sigara nedeniyle sağlığını yitiren hastaları ziyarete götürüldü. Öğrenciler "Bir daha içmek yok" sözü verdi.

İzmir ’de Ömer Zeybek Anadolu Ticaret Meslek Lisesi yöneticileri, sigara içerken yakalanan ve kınama cezası verilen 18 öğrenciyi, sigaraya bağlı hastalıklarla boğuşan hastaların tedavi gördüğü Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Biyoloji öğretmeni Ceyda Özgü ve beraberindeki öğrencileri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu karşıladı. Öğrenciler nefes almakta güçlük çeken, ancak cihazlarla verilen oksijenle yaşama tutunmaya çalışan hastaları gördü.

Gençsiniz, uzak durun

Hastalar gençlere, “Bizler sigara içtiğimiz için bu hallere düştük. Son pişmanlık fayda etmez. Ölüm korkusu ile yaşıyoruz. Sizler çok gençsiniz, önünüzde koskoca bir ömür var” diye nasihat verdi. Öğrenciler de doktorlara ve öğretmenlerine Bir daha içmeyeceğiz” sözü verdi. Okul müdürü Nevzat Çakmak, “Cezalardan çok bu uygulamanın etkisinin olduğunu gördük” diye konuştu.
Doç. Dr. Erbaycu ise sigaraya bağlı hastalıklardan tedavi gören hastalardan her ay ortalama 120 kişinin yaşamını yitirdiğini, kış aylarında bu sayının daha da arttığını söyledi.


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Anadolu

  ,

  Biyoloji

  ,

  Okul

  ,

  Sigara

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  Uzak