Bina çökmeden tahliye edildi

Şırnak'ta altı katlı bina, çökmeden beş saat önce boşaltılarak facia atlatıldı. Emniyet Müdürü Ali Osman Kaya, "Bayındırlık ekipleri gerek görmediği halde boşalttırdım" dedi. Bayındırlık Müdürvekili Safi Monis: "Biz de boşaltın demiştik."

ŞIRNAK - Şırnak'ta Halk Bankası Şubesi'nin de bulunduğu beş katlı apartman, bitişiğindeki iki katlı binanın yıkımı sırasında hasar görmesi nedeniyle boşaltıldıktan beş saat sonra çöktü. Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, "Bayındırlık ekipleri 'Şu an yıkılma tehlikesi yok' dediği halde tehlike sezip binayı boşalttık" derken, Bayındırlık İl Müdürvekili Safi Monis "Binanın boşaltılmasına karar verdik. Hemen tahliye edildi, sonra da çöktü" yanıtı verdi.
Kent merkezinin Gazipaşa Mahallesi Gazi Caddesi'nde bulunan, 10 ailenin oturduğu beş katlı Sonlar Apartmanı, yanındaki iki katlı binanın önceki günkü yıkımı sırasında, iş makinesinin çarpmasıyla darbe aldı. Duvarlarında çatlaklar oluşması üzerine bina sakinleri, durumu polise bildirdi. Vali Yardımcısı Erkan Kılıç ile Emniyet Müdürü Kâhya, olay yerine gelerek inceleme yaptı.
Gece yarısı yıkıldı
İddiaya göre Kâhya, çatlakların hızla büyüdüğünü görünce, binanın hemen boşaltılmasını istedi. Çağırdığı polis ekipleriyle çevrede önlem alan Emniyet Müdürü Kahya, anons yaparak, elektriklerini kestirdiği Sonlar Apartmanı ile çevresindeki bazı binaların önceki gün saat 19.00'da tahliye edilmesini sağladı. Bina içindeki eşyalarla birlikte gece yarısı büyük gürültüyle çöktü. Apartmanın çökmesinden etkilenen, yanındaki iki katlı başka bir bina da yıkıldı. Ancak bir faciayı önleyen, tahliye kararının kimden çıktığı konusu tartışma başlattı.
Kâhya, önceki gün durumu öğrenmesinin ardından binayı incelediğini belirterek şunları söyledi:"Bayındırlık ekiplerinin, 'Şu an yıkılma tehlikesi yok' demesine rağmen tehlikeyi sezdik. Edindiğim izlenim binanın sağlam olmadığıydı. Bunun için bina ile çevredeki binaları boşalttık. Böylece büyük faciayı önlemiş olduk. Olanlar hoş değil. Enkazda vatandaşlar ile bankaya ait eşyalar var. Güvenlik önlemimiz sürecek."
Bayındırlık yalanlıyor
Binayı boşaltan vatandaşlar da Kâhya'nın isteği üzerine binayı terk ettiklerini belirterek, "Müdürün uyarısı sayesinde binadan çıktık. Hayatımızı ona borçluyuz" dedi. Kâhya'nın, Bayındırlık Müdürlüğü uzmanlarının binanın boşaltılmasına gerek görmediğine ilişkin açıklamasına, Şırnak Bayındırılık İl Müdürvekili Safi Monis yanıt verdi: "Gelen ihbar üzerine Vali Yardımcısı ve uzman mühendis ile binanın yanına giderek tespit çalışması yaptık. Burada sayın Emniyet Müdürü de vardı. Biz binanın boşaltılmasına karar verdik. 'Binaları tahliye edin' dedik. Bina hemen tahliye edildi, sonra da çöktü." (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7544347544340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.