Binali Yıldırım'a istifa çağrısı

Sendika ve meslek odaları, hızlandırılmış tren faciasından sorumlu tuttukları Ulaştırma Bakanı'nı istifaya davet etti.

Sendikalar ve sivil toplum örgütleri, hızlandırılmış tren faciasının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. TCDD'de örgütlü Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Başkanı (BTS) Genel Başkanı Fehmi Kütan, TBMMOB Elektrik, Makina ve İnşaat Mühendisleri odaları adına yaptığı açıklamada, "Bilime meydan okuyan 'ben yaparım' efelenmesi facia ile noktalandı. İstanbul Belediyesi'ndeki ve İETT'deki alışkanlıklarıyla belediye otobüs işletmeciliği ile demiryolu işletmeciliğini karıştıranlar kazaya davetiye çıkardı" dedi. DİSK 'e bağlı Genel-İş Sendikası da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı istifaya çağırdı. Tepkiler şöyle:
* BTS Genel Başkanı Fehmi Kütan: Hızlı tren sefere başlamadan önce uyardık. Ancak AKP demiryollarını iç politika malzemesi yaptı. Bilim insanlarının uyarılarına kulağını tıkayan TCDD yönetimi, İstanbul Belediyesi'ndeki ve İETT'deki alışkanlıklarıyla belediye otobüs işletmeciliği ile demiryolu işletmeciliğini karıştırarak, yol emniyeti unutularak, hızını artıralım hızlı tren olsun mantığı ile kazaya davetiye çıkarmıştır. Daha bir kaç gün önce TCDD yönetimi ve bilim insanları arasında yapılan toplantıda, yakın bir zamanda trenin yoldan çıkmasının sürpriz olmayacağını ve hızlandırılmış trenin hemen seferden kaldırılması gerektiğini belirttik. Ama TCDD inat uğruna treni işletmeye devam etti. TCDD yönetimi kazanın nedenini saptırmaya çalışmaktadır.
Kazanın tek nedeni, yolun bakımının yapılmadan, eski çeken ve çekilen araçlar kullanılarak, palyatif çözümlerle hızlı tren işleteceğini sanan TCDD yönetiminin basiretsizliği ve beceriksizliğidir. Kazanın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Makinistler bu kazadaki tek masum kişiler. Asıl suçlular istifa etmeli.
* Dev-Maden-Sen Genel Başkan Vekili Tayfun Görgün: Ciddi araştırmalar yapılmadan, uygun altyapı oluşturulmadan, bilimsel çalışma ve verilerden uzak, tamamen popülist bir anlayışla gündeme getirilen hızlı tren projesinde korkulan oldu. Yaşamını yitirenlerle ilgili ortada değişik rakamların uçuştuğu, gerçek rakamları kamuoyuna sunmaktan aciz AKP'li yetkililer bugüne kadar konuyla ilgili bilim insanlarının uyarılarını hiç dikkate almamıştır. Meydana gelen kaza ne görünmez kazadır, ne de sebebi anlaşılamayacak kadar karanlıktır.
* DİSK Genel-İş: Kaza altyapı yetersizliği nedeniyle meydana gelmiştir. Ulaştırma Bakanı'nın derhal görevinden istifa etmesi ya da görevden alınması gerekmektedir.
* Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç: Bu kazanın olabileceğini önceden söyleyenlerin haklı çıkmış olması bizi sevindirmez ama, bilimsel bir eksikliğin olduğu gerçektir. Kazanın birçok nedeni olabilir. Trenin hızının, olması gerekenin üzerine çıktığı söyleniyor ama bunun tespit edilmesi gerekir. Altyapı hizmetlerinin tasarruf tedbirleri nedeniyle aksatılmasının da zararı var. İstihdam, yol bakımı ve işçilerin mesai ücretlerindeki tasarruf tedbirlerinin olumsuz etkilerini de görmek gerekir.
* Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar: Bu hızlı tren uygulaması değil bir skandal, hızlandırılmış bir katliam ve cinayettir. Tüketicinin güvenlik hakkı ve insan yaşamı hiçe sayılmıştır. Bile bile yapılan bu yanlış uygulama ve hızlandırılmış 'tren cinayeti' için ilgili ve yetkililer hakkında Cumhuriyet Savcılarını göreve, ölenlerin ve yaralananların yakınlarını da dava açmaya çağırıyoruz. Bu cinayetin sorumluları halktan özür dilemelidir. Bu rezalete son verilmelidir.
* Tüketici Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Burhan Çelik: Ölen ve yaralananların yakınları TCDD'yi dava edebilirler. TCDD büyük bir tazminat yükü ile karşı karşıyadır. Vatandaşlar manevi tazminat davası da açabilirler.
* Eski Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mete Orer: Uygulamaya geçildikten sonra TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile görüştüm endişelerimi ilettim. Karaman'a raylardaki bakımın da iyi olmadığını, yine yolun kendisinin söz konusu hızı karşılayacak düzeyde olmadığını söyledim. Kazadan anlaşıldığına göre, kuvvetli bir ihtimalle vagonlardan bir tanesi bizim tırmanma dediğimiz rayın üzerine çıkması, yine kısmen hızın fazlalığından, kısmen hattın bakımsız olmasından, kısmen ekartmanın iyi sağlanmamış olmasından, belki de sıcaktan dolayı yarı çapların değişmesi de bu kazada etkilidir. Bu olay başka bir ülkede meydana gelseydi Ulaştırma Bakanı istifa ederdi. Türkiye'de de hiç değilse TCDD Genel Müdürü istifa etmelidir.
* Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan: Eski sistemlerin yeni araçları taşıyıp taşıyamayacağının çok iyi analiz edilmesi gerekir. Henüz bu konuda teknik raporlar ortaya çıkmadan bir takım spekülatif açıklamalar ve manipülasyona yönelik değerlendirmelerden kaçınılmalıdır. Ulaşım güvenliğinde öncelikle sağlam altyapı üzerinde durulmalıdır.
* Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu: Yıllardır yapımı geciken Sincan-Arifiye demiryolu hattının tamamlanarak, hızlandırılmış trenin bu hattı kullanması gerekir. Hızlandırılmış tren projesi iyi niyetle gerçekleştirilmiş bir
projedir. Ancak seferleri şimdilik durdurulmalı. Alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra tekrar seferlere başlamalıdır. TCDD, tecrübeli makinistleri hızlandırılmış trenlerde kullanmalıdır. Kesinlikle hızlandırılmış tren alt yapısı teknolojiden geri kalınmamalıdır. İyi niyetle başlatılan bir proje askıya alınmamalıdır.
* TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç: Politik şov onlarca insanımızın yaşamını yitirmesi sonucunu doğurmuştur. TCDD Genel Müdürü'nün (Her şey Allah'tan) şeklindeki açıklaması ise kaderciliğin ve sorumsuzluğun hangi noktaya ulaşabileceğini, can güvenliğimizin hangi zihniyetin elinde olduğunu göstermektedir. Bu bir kaza değil cinayettir. Hiç kimse (üzgünüz) açıklamasıyla bu cinayetten kurtulamaz. Ulaştırma Bakanı ile TCDD bürokratları istifa etmelidir. TCDD yetkililerinin delilleri yok etme telaşı içinde olmaları şimdiden resmi rapora gölge düşürmüştür.
* Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: Bu elim kaza sonunda, ülkemizdeki kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımının sorunlarını daha ayrıntılı, bilimsel ve geniş platformlarda ele almamızın gereğini bir kez daha görmüş bulunmaktayız. Umarız ülkemiz, bu denli elim ve can kaybının çok olduğu kazalar görmez.