Binali Yıldırım'dan, 'Liman Operasyonu'na ilk yorum: Zamanlama manidar

Binali Yıldırım'dan, 'Liman Operasyonu'na ilk yorum: Zamanlama manidar
Binali Yıldırım'dan, 'Liman Operasyonu'na ilk yorum: Zamanlama manidar
Ulaştırma Denizcilik Haberleşme eski Bakanı, Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, TCDD'ye bağlı İzmir Liman İşletmesi'ne yönelik operasyonu yorumlarken, "Zamanlaması manidar" dedi.

İZMİR – Ulaştırma Denizcilik Haberleşme eski Bakanı, Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, TCDD'ye bağlı İzmir Liman İşletmesi'ne yönelik operasyonu yorumlarken, "Zamanlaması manidar" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, "2011'de başlayan bir soruşturmaya üç yıl aradan sonra operasyon yayılmasının zamanlaması manidardır. Üç yıl oturacaksın, üç yıl sonra düğmeye basacaksın. Suçla mücadele edeyim derken, suçu teşvik eden bir anlayışla hukuk tesis edilmez" diye konuştu.
BACANAĞI DA SORULDU

Bu arada operasyon kapsamında gözaltına alınan holding patronu M.C.B.'nin yanında çalışan ve halen aranan C.H.'nin, Binali Yıldırım'ın bacanağı olduğu belirtildi. Bu durumun sorulması üzerine Yıldırı, "Alınıp alınmadığını bilmiyorum. Haberim yok" dedi.

GÖZALTINA KARŞIN RANDEVUYU İPTAL ETMEDİ

Yıldırım, meslek odalarını gezdiği sırada İzmir Liman İşletmesi’ne yönelik beş ildeki operasyon haberini aldı.

Bu arada Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Y.Ö.'nün de operasyon kapsamında gözaltında olduğu ziyaret sırasında ortaya çıktı.

Bu nedenle Binali Yıldırım'ı Deniz Ticaret Odası ziyaretinde Meclis Başkanı Geza Dologh karşıladı.

Yıldırım ile Geza Dologh arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’ni ziyareti sırasında Binali Yıldırım’ı karşılayan Dologh, “Yönetim Kurulu Başkanımız Y.Ö. operasyon kapsamında bilgisine başvurulmak üzere Emniyet'te bulunduğundan ben bulunuyorum” dedi.

Dologh, "Arkadaşımız bilgisine başvurulmaz üzere çağırıldı. Bu tür işlerle ilgisi olamaz" dedi.

Yıldırım da, ''İşte Deniz Ticaret Odası. Nereye gidecek bu adam. 6'da evine gidip evinden almanın ne alemi var. Özellikle bu randevuya geldim. Ben de destek olmak üzere geldim, programımı iptal etmedim. Bir destek vermek amacıyla geldim. Öyle şey olmaz. Kabul edilemez. Kime yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Bekleyeceksiniz bekleyeceksiniz 3 yıl oturacaksınız, 3 yıl sonra düğmeye basacaksınız. Suçla mücadele edelim derken suçu teşvik eden bir anlayışla hukuk tesis edilmez. Hukuk devleti ilkelerine de uymaz" dedi.

(Elif DEMİRCİ / DHA)