'Binbaşılı' çeteye operasyon

Kentin 14 ilçesinde yapılan 'Katran' operasyonunda adam yaralama, gasp, yağma, tehdit gibi 22 ayrı suça karıştığı öne sürülen, aralarında bir binbaşının da bulunduğu 24 kişi yakalandı.

İSTANBUL - Kentin 14 ilçesinde yapılan 'Katran' operasyonunda adam yaralama, gasp, yağma, tehdit gibi 22 ayrı suça karıştığı öne sürülen, aralarında bir binbaşının da bulunduğu 24 kişi yakalandı.
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, geçen yıl 23 Temmuz'da Bahçelievler Koca Sinan Mahallesi Vural Sanayi Sitesi'nde bir kişinin tabancayla yaralanmasının ardından araştırma başlatıldı. Olayın iki ayrı suç örgütü arasındaki haraç meselesinden kaynaklandığı ve taraflar arasında silahlı çatışma yaşandığı belirlendi.
Ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinasyonunda 14 ayrı ilçede 'Katran' operasyonu yapıldı. 23 adrese eşzamanlı yapılan baskınlarda, aralarında çete lideri Süleyman Ö.'nün de bulunduğu üçü kadın 24 kişi gözaltına alındı. Aramalarda, dört tabanca, bir av tüfeği, çek ve senet ile 11 bin YTL para ele geçirildi. Çetenin 'Batmanlılar' olarak anıldığı ortaya çıktı.
Çete mensuplarının geçen yıl Şişli'de silahla yaralama, Fatih'te bir hastane sahibinin kaçırılması, Bahçelievler'de üç kişinin bıçaklanması ile bu yıl Ümraniye'de silahla yaralama, Küçükçekmece'de bir işadamından yağma yapılması gibi olaylara karıştıkları iddia edildi.
İki yılda toplam 22 ayrı suça karıştıkları belirlenen şüphelilerin çoğunun çeşitli suçlardan poliste kaydı olduğu belirtildi. Baskınlarda teknik takibe takılarak bağlantıları tespit edilen İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru M.S. ile İstanbul Zırhlı Birlikler Komutanlığı'nda görevli binbaşı E.T. de yakalandı. Çete üyelerini kolladığı ileri sürülen binbaşı ile polis memurunun çeteye ödenmemiş çek ve senetleri tahsil edilmesi için müşteri buldukları ortaya çıkarıldı. Ayrıca Fatma K. adlı işkadınının da çeteye müşteri bulduğu belirlenirken, polis memurunun müşteri karşılığı yüzde 40 komisyon aldığı iddia edildi. Zanlılar adliyeye sevk edildi.