Binbir surat ve Gorbaçov yakalandı!

Binbir surat ve Gorbaçov yakalandı!
Binbir surat ve Gorbaçov yakalandı!

'Gorbaçov' (solda) ve 'Binbir surat' lakaplı uyuşturucu kaçakçılarının adamları da yakalandı.

15 yıldır aranan "Binbir surat" lakaplı Nihat Dayan (45) ve 10 yıldır aranan "Gorbaçov" lakaplı Nasreddin Uçak adlı uyuşturucu baronları yakalandı.


Elvan EZBER


İSTANBUL narkotik polisi, düzenlediği iki ayrı operasyonla 15 yıldır aranan “Binbir surat” lakaplı Nihat Dayan (45) ve 10 yıldır aranan “Gorbaçov” lakaplı Nasreddin Uçak adlı uyuşturucu baronlarını yakaladı. Adamlarıyla beraber yakalanan iki şebeke liderinin sahip olduğu 309 kilogram eroin de ele geçirildi.
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece ve Antalya’da düzenlediği iki ayrı operasyonla uzun zamandır aradıkları uyuşturucu baronlarını kıskıvrak yakaladı. Edinilen bilgiye göre operasyonlar şu şekilde gerçekleşti.
Bir ihbar üzerine Pendik İskelesi’nde durdurulan bir TIR aracında yapılan aramada 20’şer kilogramlık 100 boya kutusunun içine saklanmış 197 kilogram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 4 kişinin Mersin’den yüklenen uyuşturucu maddeyi gemiyle İtalya üzerinden Hollanda’ya göndermek istediği ortaya çıktı. Soruşturmayı derinleştiren polis, işin ucunun 15 yıldır İnterpol tarafından aranan “Binbir surat” lakaplı Nihat Dayan’a dayandığını belirledi. Teknik takip başlatan ekipler, telefon konuşmalarından Antalya’da saklanan Dayan’ın kentten ayrılmayı düşündüğünü öğrendi. Bunun üzerine hızlı davranan polis, tespit edilen adreslere düzenlediği operasyonla Nihat Dayan’ı (45) F.G ve T.T isimli iki adamıyla gözaltına aldı. Öte yandan Dayan’ın Hollanda’da Ali K, isimli bir kişiyi öldürmek suçundan da arandığı ifade edildi.

POLİSLE GİRDİĞİ ÇATIŞMADA YARALANDI
Emniyete götürülen Dayan’ın polisin elindeki iki fotoğrafa da benzemediği görüldü. Saçlarını uzatan ve şapka takan Dayan’ın önceki fotoğraflarının birinde top sakallı, diğerinde ise sinekkaydı tıraşlı olduğu görülüyor. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, İnterpol tarafından 15 yıldır aranan Nihat Dayan, yasadışı terör örgütü DHKP-C’nin Avrupa’daki uyuşturucu trafiğini yönetiyor. Altı dil bildiği söylenen Dayan, Hollanda ve Kıbrıs başta olmak üzere Avrupa’daki bütün ülkelerde uyuşturucu konusunda söz sahibi. En son 2007 yılında Bostancı’da polisle çatışmaya giren Dayan, ayağından yaralanmıştı. Nihat Dayan, çatışma sırasında polis olduğunu söyleyerek durduğu taksiye binerek kaçmıştı. Dayan’ın bunca yıldır sahte kimlik kullanarak saklandığı belirtildi.

250 BİN EURO DEĞERİNDE SAATİ VAR
İkinci operasyon ise Büyükçekmece’de düzenlendi. Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun zamandır takip ettikleri şebekenin izine Büyükçekmece’de ulaştı. Uyuşturucu madde saklandığı belirlenen depoya düzenlenen operasyonda 112 kilogram eroin ele geçirildi. Soruşturma kapsamında 10 yıldır aranan “Gorbaçov” lakaplı Nasreddin Uçak (56) ve Şefik D., M. Sıdık Ö., Mehmet Ç., Eyüp Ç., İsa E, isimli 5 adamıyla gözaltına alındı. Emniyete götürülen Nasreddin Uçak’ın kolundaki rolex marka saatin 250 bin Euro değerinde olduğu belirtildi. Emniyette sorgulanan Uçak’ın Yüksekova’dan organize ettiği şebekesiyle İran üzerinden yapılan uyuşturucu ve para trafiğini sağladığı öğrenildi. Zekası ve yönetici kişiliği nedeniyle “Gorbaçov” lakabı takılan Uçak’ın Kumburgaz ve Büyükçekmece’de aralarında villaların da bulunduğu gayrimenkul zengini olduğu bildirildi.
Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi. (dha)