'Bindirilmiş kıtalar burada!'

"Toplandılar, bir araya geldiler. Hayırlı olsun. Tamam bir demokratik hakkı kullandınız. Gazetelerde farklı farklı rakamlar. Aman yarabbim milyonlar filan. Milyon da çok basite indi. Aynen bizim altı sıfır attığımız banknottaki milyonlar gibi... Ne kadar uçuk. Herhalde bunlar bir alanının yüzölçümünden bihaber...

İSTANBUL - "Toplandılar, bir araya geldiler. Hayırlı olsun. Tamam bir demokratik hakkı kullandınız. Gazetelerde farklı farklı rakamlar. Aman yarabbim milyonlar filan. Milyon da çok basite indi. Aynen bizim altı sıfır attığımız banknottaki milyonlar gibi... Ne kadar uçuk. Herhalde bunlar bir alanının yüzölçümünden bihaber... Biz bu işin kompetanıyız. Ömrümüz bu işlerle geçti, ölçüp biçmekle geçti. Karadeniz sahil yolu açılışına gelip bunu fotoğraflayıp koymuş olsaydılar, neyin ne olduğunu gayet iyi görürlerdi. 81 vilayetten bindirilmiş kıtalarla değil, tamamen o bölgenin insanlarının sevdasını aşkını ortaya koyduğu bir yürüyüştü o..."
Böyle değerlendiriyordu Başbakan Tayyip Erdoğan 14 Nisan'da Ankara'nın Tandoğan Meydanı'nda yapılan 1. Cumhuriyet Mitingi'ni, AKP'nin 17 Nisan'daki TBMM grup toplantısında. Çağlayan'daki dünkü mitinge katılanlar Erdoğan'ın bu sözlerine hep bir ağızdan 'Bindirilmiş kıtalar burada, Tayyip nerede', 'Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana' sloganlarıyla cevap verdi. Radikal, katılımcılara mitinge nasıl geldiklerini sordu:
Müge Sevincan, 22 yaşında, öğrenci: "Bir yere üye değilim. Ankara'daki mitinge de katılmıştım. Burada daha iyi bir katılım var."
Vural Eroğlu, 55 yaşında, makine mühendisi: "Ailemi de alıp geldim. Darbe olmaması gerekir. Ama olursa da itirazım yok."
Güler Alev, 52 yaşında, emekli: "Ailemle beraber yürüyerek geldim. Bence darbe olacak, erken seçim de olacak."
Mehtap Gündoğan, 56 yaşında, emekli: "Bandırma'dan geliyorum. Bir yere üye değilim. Cumhuriyet'i savunmak için geldim."
Erol Akdaş, 35 yaşında, simitçi: "Türkiye Cumhuriyeti'ni sevdiğim, tepkimi göstermek için hem de simit satmak için burdayım. Ama simit satmasaydım da gelirdim."
Aslı Güngör, 23 yaşında, öğrenci: "Hakkı Devrim ve Okan Bayülgen'in programından sonra gelmeye karar verdim. Hükümet Türkiye'yi Abdullah Gül'le cezalandırdı. Ordunun açıklaması yerinde."
Çağla Çavuşoğlu, 22 yaşında, üniversite öğrencisi: "TSK'nın
açıklamasını doğru bulmadım. Ama gidişat darbeyi gösteriyor"
Hatice Yıldırım, 18 yaşında, öğrenci: "Tepkimi göstermeye geldim. Darbeye gerek kalmayacak."
Ali Erdoğdu, 52 yaşında, inşaat işçisi: "Hükümet ordunun açıklamasını hak etti. Darbe olacak."
Hale Güley, 77 yaşında: "Ben Atatürk'ü görmüş biriyim. Ordunun açıklaması geç bile kaldı. Darbeye razıyım, kuru ekmeğe bile razıyım, yeter ki bu hükümet gitsin."
Ali Gora, 19 yaşında, öğrenci: "Halk orduyu baba olarak görmekten vazgeçmeli, muhtırayı desteklemekten çok halkın sesi çıkmalı."
Eray Gül, 25 yaşında, öğrenci: "Genelkurmay 'Sokağa dökülün siz yapamazsanız, biz yaparız' diyor."
Kamil Ekren, 25 yaşında, mühendis: "İktidar çoğunluk olduğunu söyleyerek azınlık oylarla bizi yönetiyor. Ordunun açıklaması hükümete değil, halka muhtıra."
Beril Bulat, 19 yaşında, öğrenci: "Ordununki çok sert ama yerinde açıklamaydı. Hayatımın ilk muhtırasını gördüm."
Nurten Erçelebi 42 yaşında, ev hanımı: "Herhangi bir yere üye değilim. Cumhuriyet'in ABD'ye peşkeş çekilmemesi için burdayız."
Zübeyde Yıldırım 50 yaşında emekli öğretmen: "İleride Filistin gibi savaşmak istemiyoruz. Sağcılar MHP'ye solcular CHP'ye oy versin."
Sakine İlhan, 41 yaşında: "TSK'nın açıklaması yerinde. AKP tavrını değiştirmezse darbe olur."
Mustafa Devetaş, 27 tekstilci: "Laiklik büyük tehlikede. Ordunun açıklaması yerinde"
Mustafa Seymen, 51 yaşında, emekli işçi: "Cumhuriyet'e sahip çıkmak için buradayız. Eşim türban takıyor. Darbe istemiyoruz."
Leyla Saygın, 35 yaşında: "Eşim ve çocuklarımla geldik. Atatürkçü Düşünce Derneği üyesiyiz. Ordunun açıklaması gerekliydi."
Ramazan Kutlu, memur emeklisi: "Türkiye'ye sahip çıkmak için geldim. Biz bindirilmiş değil, onları indirecek kıtalarız."
Mahmut Erdoğan, 22 yaşında, öğrenci: "Aleviyim. Bahçeşehir'den geldim. AKP'nin baştan inmesini istiyorum. Açıklama biraz sert oldu ama gerekliydi."
Metin Bayraktar: "Küçükbakkalköy'den mahallece geldik. Türk oğlu Türküm, milliyetçiyim. Bindirilmış kıta varsa o da AKP'dir."
Güven Günde, 44 yaşında, büfeci: "MHP'liyim. Parti önemli değil. Önemli olan, cumhurbaşkanının AKP'den seçilmemesi."