Bingöl 5.7'yle sallandı: 46 yaralı

Merkez üssü Karlıova olan ve saat 10.41'de meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 46 kişi yaralandı.

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen depremde 46 kişi yaralandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan ilk bilgiye göre, saat 10.41'de 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Rasathane yetkilileri, depremin merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olduğunu belirtti.
Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü 46 kişinin hafif
yaralandığını açıkladı. Bölgeye bin çadır, iki bin battanye, iki bin kumanya,
dört seyyar mutfak, 15 arama kurtarma aracı, bir arama köpeği ve 70 arama
kurtarma personeli gönderildiği belirtildi. Depremde hükümet konağı ile ilçe merkezindeki çok sayıda binada hasar meydana geldi.

10 ARTÇI MEYDANA GELDİ

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde gerçekleşen 5.7 büyüklüğündeki depremin 4.7 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana getirebileceğini belirterek, bunun da özellikle köylerde hasar oluşturabileceğine dikkat çekti.
Dr. Kalafat, depremin merkez üssünün, Kuzey Anadolu ile Doğu Anadolu faylarının kesiştiği Karlıova’nın kuzeybatısı olduğunu belirterek, 12 Mart’taki depremle aynı yerde gerçekleştiğinin tespit edildiğini söyledi. Bu noktada uzun süredir bir deprem beklendiğini dile getiren Kalafat, şunları kaydetti:
"Bu depremin, şu ana kadar büyüklükleri 2.9 ile 3.5 arasında değişen 10 artçı sarsıntısı meydana geldi. Bu artçıların en büyükleri, saat 10.48’de 3.0 ve saat 11.07’de 3.5 olarak gerçekleşti. 5.7 büyüklüğündeki bir depremin en büyük artçısı 4.7 olabilir. Bu büyüklükteki sarsıntı da özellikle köylerde hasar meydana getirebilir.
O nedenle sağlık ekiplerinin bölgeye intikal etmeleri ve hazır bekletilmeleri gerekiyor. Artçı sarsıntılar Karlıova’nın kuzeybatısında bulunan Ortaköy, Sarıkuşak, Kaymakpınar ve Kazanlı civarında yoğunlaşıyor."

KRETCHMER PANİK YAŞADI

Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye
Temsilcisi Hans-Jörg Kretchmer, Erzurum Valiliği ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklama yaptığı sırada meydana gelen deprem nedeniyle bir süre panik yaşadı. Kretchmer, ziyaret sırasında, merkez üssü Bingöl’ün Karlıova İlçesi olan 5.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bir süre panik yaşadı. Vali Güvenç ile diğer yetkililerin rahatlatmaya çalıştığı Kretchmer, daha sonra açıklamasını keserek Valilik binasının dışına çıktı.

3 EKİP BÖLGEYE GİTTİ

Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği’nden 3 ekip deprem bölgesine gönderildi. Edinilen bilgiye göre, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği’ne bağlı 15 kişiden oluşan 2 kurtarma ile 1 arama ekibi Karlıova İlçesi’ne gönderildi.
Deprem bölgesine gönderilmek üzere diğer arama ve kurtarma ekiplerinin hazır bekletildiği, alınacak bilgilere göre bölgeye ekip sevk edilebileceği bildirildi.


    http://www.radikal.com.tr/7483477483470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.