Bingöl yollarında midibüs dereye uçtu, öğrenci servisi devrildi: 14 ölü

Bayram tatili boyunca 89 can alan trafik kazaları, dün de 47 yaşama mal oldu. Çeşitli illerde dün meydana gelen kazalarda 49 kişi öldü, 233 kişi yaralandı.

BİNGÖL - Bayram tatili boyunca 89 can alan trafik kazaları, dün de 47 yaşama mal oldu. Çeşitli illerde dün meydana gelen kazalarda 49 kişi öldü, 233 kişi yaralandı. Kazaların ikisi Böngöl'de meydana geldi. Yolcu midibüsünün şarampole yuvarlanması sonucu 12 kişi öldü. Devrilen öğrenci servisinde de iki kardeş hayatını kaybetti.
Bingöl'den Elazığ'a giden Necati Tatlı yönetimindeki midibis dün sabah Kiğı-Adaklı yol ayrımında aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu virajı alamayıp Peri Çayı'na yuvarlandı. Kazada, midibüs sürücüsü Necati Tatlı ile araçta bulunan Sebahattin Bayar, Nebi Ercek, Tuba Tavuk, Hüseyin Sarıaltın, Meryem Sarıaltın, Şükrü Elmalı, Saadet Elmalı, Mehmet Çadırcı, Yavuz Özdemir, Rıdvan Bakü ve kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi öldü. Yaralanan beş kişi helikopterle Elazığ'a gönderildi.
Yine Bingöl'de merkeze bağlı Göltepesi Köyü Havsel mezrası ile Ekinyolu Köyü Beyaztoprak mezrasından Ilıcalar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na öğrenci taşıyan minibüsün sürücüsü Mehmet Elhazar, Ilıcalar beldesi girişinde aniden yola çıkan motosiklete çarpmamak için frene basınca minibüs devrildi. Kazada 13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Furkan Kaya ile 10 yaşındaki kardeşi Faruk Kaya hayatını kaybetti 14'ü öğrenci 17 kişi de yaralandı.
Batman'ın Kozluk ilçesinde öğrenci servisinin şarampole yuvarlanması sonucunda da 12 öğrenci yaralandı. Öğrenciler tedavi altına alındı.
Bingöl'deki iki kazanın yanı sıra en çok ölümlü kazalardan biri Sivas'ta meydana geldi. İran'dan İstanbul'a giden otobüs, Koyulhisar'da bariyerleri yıkarak Kelkit Nehri'ne devrildi. Kazada dört kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. (dha, aa)