Bingöl'de 110 öğrenci zehirlendi

Bingöl'de 110 öğrenci zehirlendi
Bingöl'de 110 öğrenci zehirlendi
Bingöl'de 110 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

BİNGÖL (AA) - Bingöl’de taşımalı sistemle çeşitli okullarda eğitim gören 110 öğrenci, gıda zehirlemesi şüphesiyle tedavi altına alındı.

Taşımalı sistemle Merkez Gazi, Kırkağıl, Çeltiksuyu, Gözeler, Sarıçiçek, Gazi, Sancak ve Yamaç Pansiyonlu İlköğretim Okulu ile Bingöl Lisesi'ndeki 110 öğrenci, öğle yemeğinde makarna ve yoğurt yedi. Yemekten sonra bazı öğrenciler ders sırasında, bazıları ise evlerinde mide bulantısı ve baş dönmesi şikayeti yaşayınca Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi acil servisine kaldırıldı.

Öğrenci velileri ve öğretmenlerin haber vermesiyle 60’ı ambulansla, 50’si de velilerin yardımıyla hastaneye getirilen öğrenciler, burada yapılan ilk müdahalenin ardından gıda zehirlemesi şüphesiyle tedavi altına alındı. Genel sağlık durumları iyi olan öğrencilerin 24 saat gözlem altında tutulacakları belirtildi.

Hastane Başhekimi Dr. Ferhat Korkutata, öğrencilere zamanında gerekli tüm müdahalelerin yapıldığını belirterek, öğrencilerin genel sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.  Toplu zehirlemem vakasının ardından hastaneye gelen İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Demir, gerekli tüm tedbirlerin alındığını kaydetti.

Demir, "Hekimlerimiz, hastane görevlilerimiz yoğun bir tempoda çalışarak tüm hastalarımızı detaylı bir şekilde muayene ve tetkiklerini yapmış bulunmakta, bunların sonucunda durumu krtitik vaka bulunmamaktadı" dedi.

Hastaneye gelerek yetkililerden, öğrencilerin sağlık durumları hakkında bilgi alan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, öğrencilerin zehirlendiği iddia edilen yemeklerden numune alarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edildiğini ve olayla ilgili soruşturma açıldığını bildirdi.