Bingöl'de 5.7 büyüklüğünde deprem

Karlıova'da saat 09.36'da meydana gelen deprem, Tunceli, Diyarbakır, Elazığ ve Muş'ta da hissedildi. İlk belirlemelere göre hasar var, can kaybı yok.

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 09.36'da meydana gelen deprem, Tunceli, Diyarbakır, Elazığ ve Muş'ta da hissedildi. Depremde ilk tespitlere göre ölü yok, bir kişi hafif yaralandı.
Türkiye'de son olarak Hakkari ve çevresinde 25 ocakta peş peşe deprem meydana gelmiş, iki kişi hayatını kaybetmişti. Bölgede 4.8 büyüklüğündeki ilk depremin ardından 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Depremde iki kişi hayatını kaybederken 22 kişi de yaralanmıştı. Bazı köylerde evler yıkılırken 200'e yakın binada da hasar oluşmuştu.

DEPREMDE ÖLÜ YOK

Bingöl Valisi Vehbi Avuç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada deprem sonrası yaptıkları taramalarda can kaybının olmadığını saptadıklarını belirterek, hafif yaralanan bir kişinin ise Karlıova Devlet Hastanesi'ne tedavi altına alındığını söyledi. Avuç, iki gündür bölgede devam eden kar yağışının bölgede ulaşımı engellediğini vurgularken, "Hemen hemen tüm bölgeyle irtibat kurduk. Çatak, Kızılçubuk, Çilliköy, Haydarpınar, Dumlupınar, Viranşehir köylerde sadece hasar konusunda bilgiler geldi. Hayvan barınaklarının yıkılması nedeniyle hayvan telefi var" dedi.
Avuç, bölgede çalışmaların devam ettiğini, sağlık ve sivil savunma ekiplerin merkezden bölgeye kaydırıldığını, çevre illerden ve Kızılay'dan çadır ve gıda yardımı geldiğini kaydetti. Avuç, deprem nedeniyle şu anda çok acil sıkıntının bulunmadığını bildirdi.
Karlıova Kaymakamı Erkan Çapar da, depremin ilçe merkezinde hasara yol açmadığını, köylerdeki durumun ise araştırıldığını söyledi. Köylerde sıkıntı olabileceğini belirten Çapar, ekiplerin ilçeye bağlı köyleri taradığını kaydetti.

5.7'DEN SONRA 3 ARTÇI DEPREM

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgilere göre, sabah saatlerinde meydana gelen 5.7 şiddetindeki depremin ardından, büyüklüğü 2.7 ile 3.1 arasında 4 artçı sarsıntı hissedildi.
Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremden etkilenen Erzurum'un Çat İlçesi'ne bağlı 4 köyde, 28 evin ağır hasar gördüğü bildirildi. Erzurum Valiliği Kriz Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Karlıova'da meydana gelen depremin şiddetli bir şekilde hissedildiği Erzurum'da, araştırma yapılmaya başlandığı belirtildi. Yapılan araştırma sonucunda, Çat İlçesi'ne bağlı Köseler Köyü'nde 20, Babaderesi Köyü'nde 2, Soğuk Pınar Köyü'nde 2 ve Hatun Han Köyü'nde 4 olmak üzere, toplam 28 evin ağır hasar gördüğü, Babaderesi Köyü'nde ayrıca 2 hayvanın telef olduğu kaydedildi. Yine Çat İlçesi'ne bağlı Çirişli, Tuzlataşı, Parmaksız ve Gölköy köylerinde de evlerde çatlaklar olduğunun tespit edildiği bildirildi. Bölgeye ilk etapta 20 çadırın gönderildiği, ihtiyaç olması halinde gönderilmek üzere 100 çadırın da hazır bekletildiği belirtildi. Öte yandan, sağlık ve arama-kurtarma ekiplerinin de söz konusu bölgeye sevk edildiği, ekiplerin buradaki çalışmaların ardından Karlıova İlçesi'ne geçeceği açıklandı. Bu arada, çığ düşen Erzurum-Çat karayolunda ulaşım tek şeritten sağlandı.


    http://www.radikal.com.tr/7406487406480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.