Bingöl'de 6 bölgeye yasak geldi

Bingöl'de 6 bölgeye yasak geldi
Bingöl'de 6 bölgeye yasak geldi
Bingöl Valiliği, merkez ve 5 ilçede bazı bölgelerin, 'geçici özel güvenlik bölgesi' ilan edildiğini açıklayarak, bölgeye 20 Kasım - 4 Aralık 2015 tarihleri arasında sivillerin girişine yasaklandığını duyurdu.

RADİKAL - Bingöl Valiliği, merkez, Adaklı, Genç, Karlıova, Solhan ve Yayladere ilçelerinde bazı bölgelerin, 'geçici özel güvenlik bölgesi' ilan edildiğini açıkladı. Açıklamada yasağa gerekçe olarak şu ifadeler kullanıldı:

"Bingöl ili sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Bingöl Valiliğimiz, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır.Bu tedbirler kapsamında, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesi gereğince; 20 Kasım 2015 ile 04 Aralık 2015 tarihleri arasında 'geçici özel güvenlik bölgesi' ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın belirtilen bölgelere girmesi yasaklanmıştır."


YASAKLANAN BÖLGELER

- Merkez İlçe: Ortaçanak Bölgesi, Hasar Yaylası ve Hasar Tepe Bölgesi

- Adaklı İlçesi: Aysaklı-Maltepe Vadisi ve Aktaş-Çatmaoluk (Sevkar) Bölgesi

- Genç İlçesi: Sağgöze Bölgesi, Büyükçağ Bölgesinde, Yeniyazı Bölgesi, Dikpınar Bölgesi, Derman Bölgesi, Şekeran Bölgesi.

- Karlıova İlçesi: Hasanova ve Hışhışak Deresi Bölgeleri

- Solhan İlçesi: Yenibaşak-Doğuyeli Bölgesi

- Yayladere İlçesi: Horivanik-Tahkim Deresi (Pohus Vadisi) Bölgesi
DHA