Bingöl'de çatışma: 3'ü kadın 5 PKK'lı öldürüldü

Bingöl'de çatışma: 3'ü kadın 5 PKK'lı öldürüldü
Bingöl'de çatışma: 3'ü kadın 5 PKK'lı öldürüldü

Arşiv

Bingöl'ün Sancak Beldesi kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 3'ü kadın 5 PKK'lı öldürüldü.

Adil ÖNAL

Öldürülen PKK 'lılardan ’Serhat Fırat’ kod adlı M.D.’nin örgütün Yayladere grup sorumlusu olduğu açıklandı. Bingöl Valiliği, Sancak Beldesi Sarıgümüş Mahallesi’ne bir grup PKK üyesinin geleceği istihbaratının alınmasının ardından İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Özel Harekat Timleri ile bölgeye operasyon düzenlendiğini açıkladı. Güvenlik güçlerinin dün saat 23.50’de 5 PKK’lı ile karşılaştığı ve ’teslim ol’ çağrısına PKK'lıların ateşle karşılık vermesiyle silahlı çatışma yaşandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: 

"Çatışma sonrası arazide yapılan arama tarama faaliyeti esnasında, aralarında terör örgütünün sözde Yayladere Grup Sorumlusu ’Serhat Fırat’ kad adlı M.D.’nin de bulunduğu 3’ü bayan 2’si erkek 5 bölücü terör örgütü mensubunun üzerlerinde 5 Kalaşnikof piyade tüfeği, 7 el bombası, 17 şarjör, 1 el dürbünü, 1 büyük telsiz, 1 küçük el telsizi, bir miktar para (TL. ve ABD Doları) ve örgütsel doküman ile birlikte ölü olarak etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Olayla ilgili Bingöl Culhuriyet Başsavcısına derhal bilgi verilmiş olup, adli makamların talimatları doğrultusunda adli tahkikat devam etmektedir." 

Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, son 1,5 yıl içerisinde Bingöl genelinde güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 38'i ölü, 22’si sağ olmak üzere toplam 60 PKK’lının etkisiz hale getirildiği belirtildi. (DHA)