Bingöl'de deprem: 16 yaralı

Bingöl'ün Karlıova il-çesi dün sabah saat 09.36'da meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde sarsıldı. Erzurum'un Çat ilçesini de vuran depremde 16 kişi yaralandı. Bir bölümü kamu binası olmak üzere 150'den fazla bina hasar gördü. Köylerde ahırlar çöktüğü için yüzlerce hayvan telef oldu. Kurtarma ve yardım çalışmaları sürüyor.

BİNGÖL / ERZURUM - Bingöl'ün Karlıova ilçesinde dün sabah meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde Karlıova ve sınır komşusu Erzurum'un Çat ilçesinde 16 kişi yaralandı. Depremde, bir bölümü kamu binası olmak üzere yüzden fazla bina hasar gördü.
Kandilli Rasathanesi'ne göre, dün saat 09.36'da, 5 km. derinlikte meydana gelen deprem 12 saniye sürdü. İkisi ağır 15 kişinin yaralandığı depremde, ilçe merkezindeki 106 ev derin çatlaklar nedeniyle oturulamaz hale geldi. Telekom, hükümet konağı, ilçe tarım, belediye pasajı ve belediye binasında atlak oluştu.
Yaralılar kızaklarla taşındı
Belediye Başkanı Muzaffer Gülen, karla kaplı Kümet Köyü'ndeki yaralıların araçlar kar nedeniyle gidemediği için kızaklarla ilçe merkezine getirilmesine çalışıldığını söyledi. Gülen, "Kümet, Kızılçubuk ve Sarıkuşak köylerinde çok sayıda ahırın çökmesi nedeniyle yüzlerce hayvanın telef olduğu haberini aldık" dedi.
Karlıova'da yapılan anonslarla evleri oturulamaz durumda olan vatandaşların spor salonuyla yatılı bölge okulunda barınabilecekleri duyuruldu. Deprem, Karlıova'nın sınır komşusu Erzurum'un Çat ilçesinde de 12 köyde 38 evin yıkılmasına yol açtı. Çat Kaymakamı Mehmet Aydın, Köseler Köyü'nde 60 evden 20'sinin yıkıldığını, Bardakçı Köyü'nden Zeynep Baran'ın duvarın altında kalarak yaralandığını söyledi. Deprem, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Muş ve Tunceli de de hissedildi.
Karayoluna çığ düştü
Depremle birlikte Erzurum-Bingöl karayolunun 45. kilometresine çığ düştü. Birkaç yerde düşen çığ nedeniyle Çat ilçesiyle olan karayolu bağlantısı kesildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çat'ta incelemelerde bulunurken, Kızılay, Karlıova ve Çat'a 240 çadır, 240 katalitik soba, 260 uyku tulumu, 2 bin 250 battaniye, bin 500 kişilik kumanya gönderdi. Erzurum Sivil Savunma Müdürlüğü de, Çat'a, dört kurtarma, iki arama aracı, bir minibüs ve 40 kişilik arama-kurtarma ekibi sevk etti.
'Hasarlı binalara girmeyin'
Depremin meydana geldiği saat 09.36'dan saat 14.30'a kadar Karlıova'da, büyüklükleri 2.6 ile 4.2 arasında değişen 35 artçı sarsıntı yaşandı. Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile Kandilli Rasathanesi, "Bölgede ilk birkaç gün içerisinde büyüklükleri 4.0 ile 4.7 arasında değişecek artçı depremler olabilir. Hasar gören yapılara girilmesin, uzat durulsun" uyarısında bulundu.
Yılmazer: Varto fayını tetikleyebilir
Deprem Ulusal Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İlyas Yılmazer de, depremin Muş'un Varto ilçesindeki fayı yeniden harekete geçirebileceğini ileri sürdü. Yılmazer, "Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu faylarının kesiştiği noktadaki Karlıova depremi her iki fayı da tetikleyebilir. Bu bölgedeki yerler risk altında" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7407147407140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.