Bingöl'de mayın tuzağı: Bir er şehit

Kiğı ilçesi kırsal kesiminde arazi araması yapan birlikte görevli er Yakup Buruş, teröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu şehit oldu.

BİNGÖL - Kiğı ilçesi kırsal kesiminde arazi araması yapan birlikte görevli er Yakup Buruş, teröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu şehit oldu. Er Yakup Buruş'un cenazesi, dün Bingöl'de düzenlenen törenin ardından memleketi Giresun'a uğurlandı.
Buruş'un şehit düştüğü haberi baba ocağına ateş düşürdü. Bursa'da bir otomobil fabrikasında işçi olarak çalışan 20 yaşındaki Er Yakup Buruş'un Giresun'un Espiye ilçesine bağlı Avluca Köyü'ndeki baba evinde gözyaşı döken yakınları PKK'ya ve teröre lanet yağdırdı.
Dokuz aylık asker olan Yakup Buruş'un annesi 47 yaşındaki Fatma Buruş, "Oğlumla en son bayramın ikinci günü görüştüm. Bana iyi olduğunu, kendisini merak etmememi söyledi. İki gün sonra şehit olduğu haberi geldi" dedi. Fatma Buruş, "Allahım askerimi yakanları sen de yak. Körpe yavrumu yaktılar" diyerek gözyaşı döktü. Baba 48 yaşındaki Dursun Ali Buruş ise, oğlu ile 20 gün önce telefonla görüştüğünü belirterek, "Oğlum, vatan uğruna şehit olmuş.Helal olsun. Terörü lanetliyorum. Terörün Allah belasını versin." diye konuştu.
Şehit Er Buruş'un kız kardeşleri Ayşe ve Songül de hem gözyaşı döktü, hem de annelerini sakinleştirmeye çalıştı.
Yedi kardeşten 5'incisi olan Er Yakup Buruş'un cenazesinin Espiye Merkez Ulu Cami'de yarın öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Avluca Köyü'nde toprağa verileceği belirtildi.