Bingöl'de yine panik

Bingöl yine deprem paniği yaşadı. 1 Mayıs 2003'te 6.4, 12 Mart 2005'te 5.7'lik depremlerle sarsılan Bingöl'de dün 10.41'de 5.7 büyüklüğünde deprem oldu. Kamu binaları dahil çok sayıda binanın hasar gördüğü depremde 54 kişi hafif yaralandı.
Merkez üssü Karlıova'da Belediye Pasajı, Telekom binası, hükümet konağı, Karlıova Lisesi ve polis lojmanları hasar gördü. Deprem telaşı, Erzurum'u ziyaret eden AB Temsilcisi Kretschmer'i de yakaladı.

BİNGÖL - 1 Mayıs 2003'te 6.4, 12 Mart 2005'te 5.7 büyüklüğünde depremlerle sarsılan Bingöl'de, dün de 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 54 kişinin yaralandığı sarsıntıda, kamu binalarının da bulunduğu bazı yapılarda hasar oluştu.
Bingöl dün sabah saatlerinde meydana gelen yer sarsıntısıyla korku dolu saatler yaşadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi, depremin saat 10.41'de meydana geldiğini kaydetti. Merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olarak belirlenen 5.7 büyüklüğündeki depremin yerin 34.9 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından Karlıova'da saat 10.48'de 3.0, saat 11.07'de 3.5, saat 11.41'de 2.5 ve saat 12.17'de 2.6 büyüklüğünde artçı sarsıntılar meydana geldi.
Ağır yaralı yok
İl merkezi, Karlıova merkezi ve köylerde çok sayıda binada hasar oluştu. Bazı binaların duvarları yıkıldı. Duvarları yıkılan binaların bazılarının 12 Mart'ta ve 1 Mayıs 2003'te meydana gelen depremlerde de hasar gördüğü belirtildi. Karlıova'da Belediye Pasajı, Telekom binası, Hükümet Konağı, Karlıova Lisesi, Polis Lojmanları ile bazı dükkânların hasar gördüğü kaydedildi.
Sarsıntı sonrası Karlıova Devlet Hastanesi'ne 54 yaralı geldi. Yaralılardan beşi Bingöl Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Diğer yaralılar ise ayakta tedavi edildi. Yaralanmaların büyük çoğunluğu yolda binaların saçaklarını yıkılması ve camların kırılması sonucu meydana geldi. Bingöl Valisi Vehbi Avuç, depremde yaralananların durumlarının hafif olduğunu belirterek, "Bu vatandaşlarımızın birçoğu panik nedeniyle yaralanmış" dedi. Karlıova Kaymakamı Erkan Çapar da, köylerin büyük bir bölümüne
ulaştıklarını belirterek, "Yıkılmalar var" dedi. Karlıova'daki
okullar iki gün tatil edildi.
AB temsilcisi de ordaydı
Deprem Bingöl'ün yanı sıra Erzincan, Erzurum, Muş, Ağrı, Bingöl, Tunceli ve Diyarbakır'da da hissedildi. Sarsıntıyla birlikte Karlıova'da vatandaşlar ev ve işyerlerini terk ederek sokaklara fırladı.
Erzurum Valisi Celalettin Güvenç'i ziyareti sırasında Valilik makamında depremi hisseden AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer panik yaşadı. Güvenç'in makamında Emniyet Müdürü Tahsin Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Ceyhan Güntekir'in de hazır bulunduğu toplantıda, ayağa kalkan Kretschmer telaşlandı. Güvenç, 'endişe edilecek bir şey olmadığını belirterek' rahatlatmaya çalıştıysa da Kretschmer, ziyaretini kısa keserek, Valilik'ten ayrıldı.
Erzurum'da da depremle birlikte vatandaşlar sokakları doldurdu. Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Parmaksız Köyü'nde de bazı konutlarda hasar meydana geldi. Bazı köylülerin, depremin hemen ardından evlerini boşalttıkları ve 12 Mart'ta meydana gelen depremin ardından kurdukları çadırlara yerleştikleri bildirildi. Başbakanlık Türkiye Acil durum Yönetimi Genel Müdürlüğü 46 kişinin hafif yaralandığını açıkladı. Bölgeye bin çadır, iki bin battanye, iki bin kumanya, dört seyyar mutfak, 15 arama kurtarma aracı, bir köpek ve 70 arama kurtarma personeli gönderildiği belirtildi.
Cumhurbaşkanı Sezer, Bingöl Valisi Vehbi Avuç'tan bilgi aldı ve Bingöllülere "geçmiş olsun" dileklerini iletti. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7484057484050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.