Bingöl'deki firarın detayları ortaya çıktı

Bingöl'deki firarın detayları ortaya çıktı
Bingöl'deki firarın detayları ortaya çıktı
Bingöl'de 18 PKK'lının tünel kazarak cezaevinden firar etmeleri olayının detayları ortaya çıkmaya başladı. Mahkûmların 3 ay kaşık bıçak kullandığı daha sonra da cezaevi yönetimi tarafından açılan ağaç oyma ve seramik kurslarının malzemesiyle tünelin tamamlandığı anlaşıldı.

Bingöl’ün Ortaçanak köyü kırsalında sona eren 30 saatlik kaçışın ardından yakalanan 17 PKK ’lı hükümlü ve tutuklunun gerçekleştirdiği son yılların en ilginç cezaevi firarıyla ilgili yeni ayrıntılar günışığına çıktı. Kaçış eyleminin anlaşılmasıyla birlikte ihmal ya da kasıt iddialarının araştırıldığı Bingöl M Tipi Cezaevi’ndeki incelemenin ilk aşamasında önemli bilgilere ulaşıldı.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre, firarda kullanılan tünelin kazılmasında cezaevi yönetiminin, “tutuklu ve hükümlülerin ıslah edilmesi” projesi çerçevesinde açtığı seramik ve ağaç oymacılık kursunun etkili olduğu tespit edildi. Firarilerin, bu kursa devam eden bazı hükümlü ve tutuklulardan malzeme yardımı aldığı anlaşıldı.

Kursun yapıldığı bölümün, firarilerin koğuşuna yakın olması ve kursiyerlerin başında cezaevi görevlileri olması gerekirken nöbetçi personel bulunmaması nedeniyle kursta kullanılan bazı alet, araç gereç ile özellikle ağaç malzemelerin kolaylıkla tünelin kazıldığı koşuğa ulaştırıldığı anlaşıldı.

Kursiyerlerin zaman zaman cezaevi yönetiminden “malzeme bittiği”, “kaybolduğu”, “kırıldığı” gerekçesiyle yeni alet ve malzeme istediği bu isteklerin cezaevi yönetiminde sorgulanmadan yerine getirildiği saptandı. Tüneli kazan mahkumların elektrik hattı çektikleri tünelde, elektrikle kullanılan spiral aletini kullanarak kesme işlemi yaptıklarına yönelik bilgiler de yapılan araştırmada ortaya çıktı.

45 DAKİKADA ÇIKTILAR
Yapılan araştırmalarda, kaçış kararı alan firarilerin kazdıkları tünelden çıkışının yaklaşık 45 dakika sürdüğü belirlendi. Tüneli kazmaya başladıklarında ilk aşamada 3 ay boyunca meyve bıçakları ve kaşık kullandıkları anlaşılan firarilerin, kazı işlemi sırasında 5 kez yön belirleme işlemi yaptıkları tespit edildi. Ayrıca, tünelin kazımının tamamlanmasıyla birlikte kaçış öncesinde üzerlerine iki kat kıyafet giyen firarilerin, tünelde sürtünmeden kaynaklanan kirlenme nedeniyle kıyafetlerinin üst katını çıkarıp yola devam ettikleri saptandı.

ÜÇ GRUBA BÖLÜNDÜLER
18 kişilik firar grubunun kaçışı 6’şarlı grup halinde gerçekleştirdikleri saptandı. Tünelin rahatça çıkış imkanı vermesine karşın firarilerin birbirlerini görecek şekilde üç gruba ayrıldıkları ve çıkış yaptıkları, daha sonra kırsalda yeniden toplandıkları belirlendi.