Bingöl'deki tecavüz davasında 14 barodan müdahillik başvurusu

Bingöl'deki tecavüz davasında 14 barodan müdahillik başvurusu
Bingöl'deki tecavüz davasında 14 barodan müdahillik başvurusu
Bingöl'de, 16 yaşındaki E.A.'ya cinsel tacizde bulundukları ve tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanırken bir üst mahkemenin kararıyla 4 uzman çavuşun serbest bırakılmasına tepkiler sürerken, Güneydoğu'daki 14 ilin baro başkanları Bingöl'e gelerek soruşturmaya müdahil olmak için Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

BİNGÖL - Bingöl Adliyesi önünde toplanan ve aralarında Bingöl, Şanlıurfa, Bitlis, Şanlıurfa, Diyarbakır , Batman, Şırnak, Hakkari ve Muş'un da bulunduğu 14 ilin baro başkanı, burada basın açıklaması yaptı. Şanlıurfa Barobu Başkanı Ali Fuat Bucak, son günlerde ülke gündemine yoğun şekilde yansıyan, çocuk mağdureye yönelik cinsel istismar ve hürriyeti tehdit suçu iddiasıyla alakalı olarak Bingöl'e geldiklerini söyledi. Bucak, "Meydana gelen olayın vahameti, toplumda yaratmış olduğu infial, şüphelilerin kamu görevlisi olmaları ve baroların kamu hizmeti yürütmesinden doğan sorumluluğa istinaden bölge baroları olarak, söz konusu bu olayla ilgili Bingöl'de toplanan bölge Baro Başkan ve temsilcilerinin almış olduğu ortak karar neticesinde, Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı ve mağdur vekili ile görüşülerek söz konusu soruşturma dosyasına müdahillik talebinde bulunulmuştur. Bu karar ve talep doğrultusunda, söz konusu olayın sonuna kadar, yerelde Bingöl Barosu ve genelde de Bölge Baroları olarak takipçisi olunacak, mağdur ile ailesine hukuki, manevi destek sunulacaktır" dedi.

Bingöl'e gelen 14 ilin baro başkanları ve temsilcileri adına konuşan Şanlıurfa Baro Başkanı Ali Fuat Bucak, soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmış olması nedeniyle şu an için dosya içeriğini inceleyemediklerini, dava açıldığı veya gizlilik kararı kaldırıldığı takdirde gerekli tüm incelemeler ivedi olarak yerine getirerek gerekli adımları atacaklarını da söyledi.(DHA/Adil Önal)