Bingöl'deki tecavüz davasında 14 barodan müdahillik başvurusu

Bingöl'deki tecavüz davasında 14 barodan müdahillik başvurusu
Bingöl'deki tecavüz davasında 14 barodan müdahillik başvurusu
Bingöl'de, 16 yaşındaki E.A.'ya cinsel tacizde bulundukları ve tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanırken bir üst mahkemenin kararıyla 4 uzman çavuşun serbest bırakılmasına tepkiler sürerken, Güneydoğu'daki 14 ilin baro başkanları Bingöl'e gelerek soruşturmaya müdahil olmak için Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

BİNGÖL - Bingöl Adliyesi önünde toplanan ve aralarında Bingöl, Şanlıurfa, Bitlis, Şanlıurfa, Diyarbakır , Batman, Şırnak, Hakkari ve Muş'un da bulunduğu 14 ilin baro başkanı, burada basın açıklaması yaptı. Şanlıurfa Barobu Başkanı Ali Fuat Bucak, son günlerde ülke gündemine yoğun şekilde yansıyan, çocuk mağdureye yönelik cinsel istismar ve hürriyeti tehdit suçu iddiasıyla alakalı olarak Bingöl'e geldiklerini söyledi. Bucak, "Meydana gelen olayın vahameti, toplumda yaratmış olduğu infial, şüphelilerin kamu görevlisi olmaları ve baroların kamu hizmeti yürütmesinden doğan sorumluluğa istinaden bölge baroları olarak, söz konusu bu olayla ilgili Bingöl'de toplanan bölge Baro Başkan ve temsilcilerinin almış olduğu ortak karar neticesinde, Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı ve mağdur vekili ile görüşülerek söz konusu soruşturma dosyasına müdahillik talebinde bulunulmuştur. Bu karar ve talep doğrultusunda, söz konusu olayın sonuna kadar, yerelde Bingöl Barosu ve genelde de Bölge Baroları olarak takipçisi olunacak, mağdur ile ailesine hukuki, manevi destek sunulacaktır" dedi.

Bingöl'e gelen 14 ilin baro başkanları ve temsilcileri adına konuşan Şanlıurfa Baro Başkanı Ali Fuat Bucak, soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmış olması nedeniyle şu an için dosya içeriğini inceleyemediklerini, dava açıldığı veya gizlilik kararı kaldırıldığı takdirde gerekli tüm incelemeler ivedi olarak yerine getirerek gerekli adımları atacaklarını da söyledi.(DHA/Adil Önal)


  http://www.radikal.com.tr/113898811389882

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türkiye adaleti - Efendisiz65

  boşverin barolar! avukatlar sizde boşverin. bu devletin bekaası için bu askerler şart. ve bu askerlerin en büyük asker bizim asker olması için bu tür tecavüz durumlarının olması şart. bu yüzden bu askerlerimizin cezalandırılmasını istemeyin. onlar cezalandırılmamalı hatta ödüllendirilmeliler. bakın büyük rütbelilerimizden bazıları nasıl da en kimyasal kullanıp en büyük komutan oldular! nasıl oldular zannediyorsunuz. büyük asker olmak için bu tür şeyler şart. gururla bu bayrağı taşımak için tabii ki personelin bu tür pratiklerden geçmesi lazım. en büyük asker bizim asker en büyük tecavüzcü bizim tecavüzcümüz...

  adalet - mohikan123

  bu ülke güvenlikçilere güzel adam öldürmek serbest ,kız kaçırmak serbest, tecavüz olagan birşey herhalde hakim ve savcılar için ,çünkü hakim ve savcıların lojmanları ve kendileri güvenlikçiler tarafından korunuyor.güvenlik kuvvetleriyle bu kadar içiçe yaşayan insanlardan vatandaş aleyhine karar vermesi amiyane tavırla saflıktır....