Bingöl'deki tecavüz mağduru korumaya alındı

Bingöl'deki tecavüz mağduru korumaya alındı
Bingöl'deki tecavüz mağduru korumaya alındı
16 yaşındaki E.A.'ya tecavüz olayını incelemek için Bingöl'e giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hukuk müşavirleri Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na davaya müdahil olmak için başvurdu. E.A. hakkında da koruma kararı da çıkarıldı.

ANKARA - Bingöl’de 16 yaşındaki E.A.’ya tecavüzde bulundukları iddiasıyla haklarında soruşturma açılan ve tutuklandıktan sonra serbest bırakılan 4 uzman çavuşla ilgili olayı incelemek için Bingöl’e giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hukuk müşavirleri Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına davaya müdahil olmak için başvurdu. Başsavcılığa tutuksuz yargılama için de itiraz eden müşavirler, E.A. hakkında koruma kararı da çıkardı.

Bingöl’ün Solhan İlçesi’nde yaşayan 16 yaşındaki E.A., geçen ay Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce uzman çavuş Y.A. tarafından kaçırılarak cinsel istismara uğradığını, daha sonraki tarihlerde defalarca uzman çavuş Y.A. ve arkadaşları İ.Y., M.T., M.K. ve soyadını bilmediği H. adlı diğer uzman çavuşların cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını belirtmişti. E.A söz konusu kişilerden şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmalarını istemişti. Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında, tutuklanan 4 uzman çavuş bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

'SESSİZ KALMAYACAĞIZ'
Konunun kamuoyuna yansıması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan tepki gelmişti. Bakan Fatma Şahin Twitter üzerinden, “Bingöl’deki tecavüze sessiz kalmayacağız. Arkadaşlarım konunun tüm ayrıntılarını öğreniyor. Gerekirse Bakanlık olarak müdahil olacağız” paylaşımında bulunmuştu. Şahin daha sonra yayınladığı mesajda ise “Bingöl’deki tecavüze sesiz kalmamak için Aile Bakanlığı hukuk müşaviri ve uzmanları şu anda Bingöl’deler. Biz burada çocuğun yanında tarafız” demişti.

TEDBİRE UYULMAMASI HALİNDE HAPİS 
Şahin’in talimatıyla Bingöl’e iki Bakanlık hukuk müşaviri ve bir sosyal hizmet uzmanı giderek incelemelerde bulundu. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, müşavirlerin Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na davaya müdahillik olmak için başvurduğu, tecavüz ve cinsel istismarda bulundukları iddia edilen uzman çavuşlar hakkında verilen tutuksuz yargılama kararına itiraz ettikleri belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Hukuk müşavirleri çocuğun yüksek yararını göz önünde bulundurarak 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden 6284 sayılı kanuna göre koruma kararı çıkartmıştır. Karar göre; sanıkların mağdura yönelik olarak tehdit içeren söz ve davranışlarda bulunmaması, mağdur çocuğun bulunduğu konuta, okula yaklaşmaması, mağdur çocuğu iletişim araçlarıyla rahatsız etmemeleri sağlanmıştır. Tedbir kararına sanıkların uymaması halinde zorlama hapis cezasının uygulanması karara bağlanmıştır. Ayrıca sosyal hizmet uzmanı çocukla ve aileyle görüşerek psikolojik ve sosyal yönden durumlarını incelemiştir. Mağdur çocuğumuza ve ailesine bakanlığımız tarafından her türlü desteğin yapılması karara bağlanmıştır. Bakanlığımız bugüne kadar Bingöl dahil olmak üzere 125 davaya müdahil olmuştur. Müdahil olduğumuz 6 dava sonuçlanmış ve en üst hadden ceza verilmiştir.” (Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/113838611383864

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başarılı - erenirmak

  Fatma Şahin i diğer bakanlara nazaran içten ve başarılı buluyorum. eleştiriler haksız. Mahkemeye hemen tutuklayın diyemez ki. Kızın başına gelen olay daha malesef yeni meydana çıktı nasıl 2 sene önceden korumaya alsın. eleştiride insaf edilmeli

  BİLGE APÊ MUSA DERDİ Kİ YUH BE - pispor

  iki yıl önce tecavüze uğramış mağdureyi devlet yeni koruma altına almış siz o çocuktaki ruh halini iki yıldır ne olduğunu biliyormusunuz şimdi korumaya almak ile bu günahtan sıyrılacakmışısınız

  MÜTECAVİZLERİ NE YAPACAĞIZ? - m.rozbilen

  Cinsel saldırıya maruz kalan mağdurenin koruma altına alınması güzel de mütecavizleri ne yapacağız? Esas onları toplumdan tecrit etmek gerekmez mi? Onu onları serbest bırakanlara sorun.Ben söyleyim,tecrit yeri cezaevidir.

  nasıl yani? - Efendisiz65

  mesela serbest bıraktığınız o tecavüzcü uzmanlar mı korumalık yapıcak? yahu adaletiniz onun tecavüzcülerini serbest bıraktı hangi yüzle korumalıktan sözediyorsunuz. ne yüzsüz bi devletsiniz siz...