Bingöl'deki tecavüz soruşturmasında tutuklama talebi

Bingöl'deki tecavüz soruşturmasında tutuklama talebi
Bingöl'deki tecavüz soruşturmasında tutuklama talebi
Bingöl'de tecavüze uğrayan 16 yaşındaki E.A.'nın avukatı, bugün düzenlediği basın toplantısında "Cumhuriyet Başsavcılığı'na hem tutuklamaya, hem de dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasına ilişkin başvuru yaptık. Ama daha savcılıktan bize olumlu ya da olumsuz herhangi bir netice verilmedi" dedi.

BİNGÖL - BİNGÖL'de, 16 yaşındaki E.A. adlı kıza cinsel taciz ve tecavüzde bulunmakla suçlanan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 4 uzman çavuşun tutuklanması için başvuru yapıldı. Başvuruyu yapan E.A.'nın avukatı Canan Çakabey, müvekkilinin bazı haberlerde belirtildiği gibi kaçırılmadığını da söyledi.

Bingöl'de E.A.'ya cinsel istismar ve tecavüzde bulundukları iddiasıyla aralarında uzman çavuşlarında bulunduğu 8 kişi ile ilgili gizli yürütülen soruşturma devam ederken, E.A.'nın avukatı Canan Çakabey, basın toplantısı düzenledi. Avukat Çakabey, olayın ortaya çıkış sürecini anlatırken, müvekkilinin ailesinin E.A.'nın bir uzman çavuşun evinde olduğunu öğrendikleri ve durumu kolluk kevvetlerine söylediklerini belirterek, şunları anlattı:

"Daha sonra mağdure ve ailesi bu kişilerden şikayetçi olmak adına kolluğa gidip beyanlarını sundular. İfadelerden sonra isimleri geçen şüpheliler savcılık makamınca gözaltına alındı. Bir kısmı tutuklanmaya sevk edildi tutuklandı. Mağdurenin farklı tarihlerde beyanları oldu, mağdure şimdiye kakar 3 veya 4 defa beyanlarda bulundu. Her beyanda da farklı farklı isimler geçti. O yüzden de dosyamıza her ne kadar da 4- 6 olarak geçse de şüpheli sayımız 8. Bu şüpheli 8 kişiden 4 kişi tutuklandı. Ancak, daha sonraki tarihlerde Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi, yapılan itiraz üzerine şüphelileri tahliye etti."

Olayın kamuoyuna ve basına yansımasından sonra büyük bir tepki oluştuğunu söyleyen avukat Çakabey, "Biz bu tepki üzerine tekrardan dün itibari ile şüphelilerin tekrardan tutuklanmasına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığına tutuklama talebinde bulunduk. Basına da yansıdı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de aynı şekilde bu şüphelilerin tekrardan tutuklanmasına ilişkin bir talepleri söz konusu olmuştur. Savcılık makamı şu an hem bizden, hem bakanlığın tutuklamaya ilişkin talebini değerlendirme aşamasında. Hem tutuklamaya ilişkin hem de dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasına ilişkin biz başvuru yaptık. Ama daha savcılıktan bize olumlu ya da olumsuz herhangi bir netice verilmedi" diye konuştu.

MAĞDURENİN AİLESİ MAĞDUREYE SAHİP ÇIKTI
Avukat Canan Çakabey, ailenin mağdur olan kızlarına sahip çıktığını ve arkasında durduklarını da söyleyerek, şöyle devam etti:

"Koruma talebiyle ilgili aslında bana yapılan başvuru üzerine biz orda mağdurenin psikolojik sıkıntılar yaşadığı için psikiyatri tedavi görmesi adı altında koruma talebinde bulunduk. Ama basına bu farklı bir şekilde yansıdı. Valilik veya herhangi bir kurumdan bir talebimiz olmadı. Sadece tedavi görmesi adına bir başvuru yaptık. Zaten Bakanlıktan gerekli birimleri göndererek aile ile görüşme sağlandı. Gerekli işlemler yapılıyor. Biz haricen aldığımız duyumlara göre zaten şüphelilerle ilgili kendi şeylerinde bir tahkikat başlatılmış. Bunların ne olacağıyla ilgili yargıla sonunda ya da yargılama aşamalarında hep beraber öğreneceğiz. Şu an dosyada gizlilik kararımız devam etmekte. Gizlilik kararı kaldırıldığında bu kişilerin tekrar tutuklanması yönünde bir karar çıktığında biz tekrar bunu basınla baylaşacağız."

Avukat Çakabey, olayın basında yansıtıldığı gibi Solhan değil, Bingöl'de olduğunu ve mağdurenin kaçırılmadığını da belirterek, "Yani dosyamızda herhangi bir kaçırılma söz konusu değil. Bu ismi geçen kişilerin daha farklı aşamalara geçilecek bir noktadır" dedi. (dha)