Bingöllüler: Ormanlarımızı yaktırmayacağız

Bingöllüler: Ormanlarımızı yaktırmayacağız
Bingöllüler: Ormanlarımızı yaktırmayacağız
Hafta başı Bingöl'ün Yayladere ilçesinde başlayıp üç köye sıçrayan orman yangınlarına dikkat çekmek üzere Bingöl dernekleri Kadıköy'de bir basın açıklaması yaptı. Yangına yerli halkın kendi imkanlarıyla müdahale ettiğini duyuran Bingöllüler, "Ormanlarımızı yaktırmayacağız" dedi.

RADİKAL - Hafta başında Bingöl’ün Yayladere ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın etkisini arttırarak devam ediyor. İlçenin Güneşlik Köyü'nde üç gün önce başlayan yangın, Güneşlik Köyü'ne yakın ormanlık alana yayıldı. Vatandaşlar; Bilekkaya ve Zeynelli köylerine ve halkın arazilerine de sıçrayan yangına engebeli araziden dolayı güvenlik gerekçesiyle itfaiye ekiplerinin müdahale edemediğini söylüyor. Yangının baraj boyunca düz bir hat üzerinde yol alması dikkat çekiyor. İstanbul ’da yaşayan Bingöllüler, Bingöl ve Peri Vadisi sivil toplum örgütleri adıyla cuma akşamı 19.30’da Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanarak bir basın açıklaması yaptı.
Toplantıyı açan konuşmacı, fotoğraflarda görülenin çok daha ötesinde, ciddi bir doğa katliamı yaşandığını, yaklaşık 500 hektar alanı kapsayan yangının TSK tarafından beş ayrı noktadan açılan ateşle başladığını iddia etti. Basın açıklamasında yangına herhangi bir kurtarma aracı gönderilmediği ve yangının tamamen yerli halkın çalıyla, çırpıyla, kürekle mücadeleleri sonucunda ancak üçüncü gününde ancak söndürülme aşamasına geldiği belirtildi. Açıklamada "Henüz daha devam eden noktalar var ve şunu net söyleyebiliriz ki halkımızın özverisi, çabası mücadelesi olmasaydı, şu anda üç köyümüz yanarak kül olacaktı” denildi.
Basın açıklaması öncesinde konuşan HDP İstanbul milletvekili Ali Kenanoğlu ise “Bütün doğamız, coğrafyamız, insanlarımız, gençlerimiz telafisi mümkün olmayacak bir katliam içerisinde ve bugün de gördük ki, bir diktatörün diktatör olma hevesini yerine getirmekten başka bir işe yarayacak bir şey değil. Ancak şunu bilmelidir ki bu insanların artık gözleri görüyor kulakları duyuyor; halk bu kadar görmez değil ve sizin bu ülkeyi getirmek istediğiniz noktayı, şu doğanın acımasızca katledilişini, canlıların, bir bütün olarak o bölgenin insansızlaştırma politikasını sadece güvenlik eksenli olarak görmeyi, sadece canları toprağa vermekle yetinmeyip, bir bütün olarak doğanın tamamını katletmeye, oradaki yaşamı bir bütün olarak yok etmeye yönelik tavrınızı ve uygulamalarınızı herkes görüyor..." diye konuştu.  

'TAM NE OLUYOR, BİLMİYORUZ'
T24'ten Eren Topçu'nun görüştüğü Bingöl Belediyesi İtfaiye Müdürü Gıyasettin Gürsaçtı ise bölgede tam olarak ne olduğunu bilmediklerini söyledi. Gürsaçtı, bölgeye Kiğı Belediyesi'nin iş makineleri ile müdahale edilmiş olabileceğini, kendilerinden bir yardım talebi olmadığını, bunun bölgeye uzak konumları ve uygun araçları olmaması sebebiyle olabileceğini düşündüğünü ekledi. 
Konuşmada söz alan Doğu ve Güneydoğu Doğa Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdülhakim Taş ise “Doğa bunun hesabını soracaktır” dedi. Topluluk yangın alanına giderek yangın söndürme çalışmalarına bizzat katıldığı için HDP Bingöl milletvekili İşyar Özsoy’a ve söndürme çalışmalarına katılan kurum temsilcileri ve Yayladere ve Berivan ilçelerinden gelen tüm yöre halkına teşekkürlerini gönderdi.