Binler, işçiler için ağladı

Binler, işçiler için ağladı
Binler, işçiler için ağladı
Gaziantep'te fabrika patlasında ölen 5 kişi binlerce kişi tarafından gözyaşlarıyla uğurlandı. İki fabrika yetkilisi de gözaltında.

Gaziantep’te 4’üncü Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ‘Güneydoğu Galvaniz Fabrikası’ndaki patlamada yaşamını yitiren Lütfü Çalakan, Emrah Özboya, Kenan Kaya, Ramazan Bezgin ve Serdar Tufan’ın cenazeleri gözyaşları arasında toprağa verildi. İlkokul birinci sınıfa giden 7 yaşındaki Buket ve 4 yaşındaki ikiz Enes ve Emre adlı çocukları bulunan Lütfü Çalakan için Gaziantep Yeşilkent Mezarlığı’nda düzenlenen törene, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanı sıra Gaziantep Valisi Erdal Ata, İl Emniyet Müdürü Ömer Aydın ile Çalakan’ın eşi Neşe, annesi Hatice, kardeşi Ali ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Neşe Çalakan’ın yüzünü okşayıp başsağlığı dileyen Bakan Şahin, ağlayanları da teselli etti.

Son bir kez görseydim

Elektrik teknisyeni Çalakan’ın Perilikaya Mahallesi’ndeki evinden işe gitmek için sabah erken saatlerde ailesinden helallik istediği öğrenildi. 6 çocuk babası Emrah Özboya için Nakiboğlu Camii’nde düzenlenen töreneyse yaklaşık 1500 kişi katıldı. Özboya’nın İzmir’de asker olan oğlu Emre Kutay Özboya, “2 gün sonra gelecektim. Son bir kez görseydim” diye ağladı. Özboya’nın fabrikada yeni kazanın montajı yapılırken brülör tamiri için gittiği belirtildi. Kilis’te toprağa verilen Kenan Kaya’nın da serbest olarak elektrik teknisyenliği yaptığı ifade edildi. 3 çocuk babası Ramazan Bezgin’in cenazesi Adana’nın merkez Yüreğir ilçesinde toprağa verildi. Patlamada yaralanan Ertuğrul İnan, “Buhar kazanının kurulumu yapılıp deneme çalışmasına başlanmıştı” dedi. İşçilerden Serdar Tufan, cenazesi Ceyhan’dan uğurlandı. Patlamayla ilgili Çalışma Bakanlığı müfettişlerince başlatılan soruşturma devam ederken, Güneydoğu Galvaniz’in yetkilisi Battalgazi K.’nin sorgusu sürüyor. Güneydoğu Galvaniz’e, bacadaki ısının geri dönüşümünü sağlayan ’Ekonomizör’ sistemini kuran Berat G. de teslim oldu. Patlamada ölen Suriyelilerin cenazeleri toprağa verilmek üzere ülkelerine götürüldü.

‘Çalışma izinleri halledilecek’


Bakan Şahin, patlamada iki Suriyelinin de öldüğünün hatırlatılıp, “Sığınmacılara çalışma izni verilecek mi?” sorusu üzerine şunları söyledi: “İşverenimizin kalifiye eleman ihtiyacı var. Suriye uyruklu kalifiye olan kardeşlerimiz de var. Oturma izinleri halledildi. Çalışma izinlerini de halledeceğiz. İşverenimizin de buna ihtiyacı var. Çalışma Bakanımızla da görüştüm, hızlandırıyorlar, bir an önce tamamlayacaklar.”