Binlerce astsubay Anıtkabir'e yürüdü

Binlerce astsubay Anıtkabir'e yürüdü
Binlerce astsubay Anıtkabir'e yürüdü

" Dünya Astsubaylar Günü" etkinlikleri, 5 bin civarında astsubayın katıldığı Anıtkabir yürüyüşü ile sonlandırdı.

17 Ekim'i "Dünya Astsubaylar Günü" ilan eden Türkiye 'deki Astsubaylar 3 gündür bu çerçevede yaptıkları etkinlikleri bugün 5 bin civarında astsubayın katıldığı Anıtkabir yürüyüşü ile sonlandırdı.


Emekli ve muvazzaf astsubayların aileleri ile birlikte ellerinde karanfillerle katıldığı yürüyüşte bir de ilk yaşandı. Ağızlarına siyah bant yapıştıran astsubaylar, yıllardır dile getirdikleri ve çözümsüz kalan sorunlarını bu şekilde kamuoyuna duyurmaya çalıştı. 


Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre; bu yıl 2'ncisi gerçekleşen 17 Ekim Dünya Astsubaylar günü kutlamaları sona erdi. Ankara 'da gerçekleştirilen etkinliklerin en dikkat çekicisine ise bugün gerçekleşti. Saat 14.00'da Ankara'da AKM'nin önünde ellerinde Türk bayrakları ve kırmızı karanfillerle başlayan yürüyüş Anıtkabir'de son buldu. 50 bin kişinin katılmasının beklendiği yürüyüşe yaklaşık 5 bin astsubay katıldı.

Muvazzaf ve emekli astsubayların bu yürüyüşünde sessiz bir protesto eylemi de yaşandı. Ağızlarını siyah bantlarla kapatan astsubaylar, yıllardır gündeme getirdikleri, çalışma şartları, ekonomik koşullar ve sosyal şartlarla ilgili de kamuoyuna bir mesaj verdi.

Dünya Astsubaylar Günü'nün fikir babası Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Binici, Anıtkabir yürüyüşü ile ilgili Hürriyet'e şunları söyledi; "Bu yıl daha büyük bir coşku ile Dünya Astsubaylar gününü kutluyoruz. Hem Kurban Bayramı'nı hem de Dünya Astsubaylar gününü kutluyoruz. Çifte Bayram yaşıyoruz. Arkadaşlarımız yıllardır dile getirdikleri sorunlarının yetkililer tarafından kulak ardı edilmesini siyah bant eylemi ile sessiz bir çığlığa dönüştürecekler. Bu tabandan gelen bir talep oldu. Derneğimizin organizasyonu değil. Tabanın talebi ve isteği sonucu doğan bir durum" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115624611562462

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kutlu olsun - Ersen Gürpınar

  Yıllardır önyargılarla haksızlıklara uğratılıp unutulan assubaylar 17 EKİM ile bu toplumun ve ordunun vazgeçilmezi oldukları mesajını vermişlerdir. Assubayların talebi imtiyaz ve ayrıcalık değildir onlar sadece adalet,eşitlik ve insan onuruna saygı istiyorlar

  - momentum

  Çok değil, Türkiye'nin on yıl öncesini bilenler için tek kelimeyle "inanılmaz". Umarım haklarında soruşturma falan açılmaz. Türkiye'nin geldiği yer göz önüne alındığında, gereksiz bir gericilik, tepkisellik ve vehim olur. Bu bilinmeli. Biz eskinin böyle pol-der, pol-bir hatıralarını kafalarında taşıyanlar, böyle şeylere kuşkuyla yaklaşsak ve pirelensek de, gördüğünüz gibi yürüyüş yapan astsubaylar ve sendika kuran polisler artık eskinin anarşistleri değil, aynı zamanda bayramı kutlayan, değerlerine ve ölçülerine bağlı, toplumun merkezinde yaşayan insanlar. Bazı şeylerin, slogancı ve irrasyonel sol'un tekelinden çıkması, onları toplumdaki yerine geri oturtuyor ve gerçekten olması gereken fonksiyonel kurumlar haline geri döndürüyor. Bana kalırsa hayırlı bir gelişme.