'Binlerce emekçiyle TBMM'yi kuşatmak'tan 126 kişiye dava

'Binlerce emekçiyle TBMM'yi kuşatmak'tan 126 kişiye dava
'Binlerce emekçiyle TBMM'yi kuşatmak'tan 126 kişiye dava
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 Mart 2011'de, TBMM'de görüşülen torba yasa tasarısını protesto etmek için yapılan eyleme katılan 126 kişi hakkında dava açtı

ANKARA - Basın Savcısı Kürşat Kayral, 3 Mart'ta "Binlerce emekçiyle TBMM'ni kuşatıyoruz" sloganıyla yapılan eyleme ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. İddianamede, Ankara Valiliğinin izin vermemesine rağmen, çeşitli sendika, siyasi parti, dernek, oda, sivil toplum örgütü ve öğrenci gruplarından 10 bin kişinin Kurtuluş Parkı'nda toplandığı belirtildi.

Grubun, Ziya Gökalp Caddesi'ni trafiğe kapatarak yürüyüşe geçmesi üzerine güvenlik güçlerinin uyarıda bulunduğu ifade edilen iddianamede, Ataç Sokak girişinde yolu kesilen grubun, çevik kuvvet polislerince kurulan barikata yüklendiği kaydedildi.
Uyarılara rağmen dağılmayan grubun, emniyet görevlilerine, yumurta, sopa, cam ve pet şişeyle taşlar atmaya başladığı anlatılan iddianamede, polisin, orantılı su ve gaz kullanımıyla gurubun geri çekilmesini sağladığı ifade edildi.
Küçük gruplara ayrılan göstericilerin, Kurtuluş Parkı'ndaki oturma banklarından Mithatpaşa Caddesi'ne barikat kurduğu, trafik lambalarını, ilan panolarını ve kaldırımları tahrip ettiği belirtilen iddianamede, güvenlik güçlerinin, bu gruplara da "şiddeti kıracak" şekilde güç kullandığı bilgisine yer verildi.

Tekrar bir araya gelen göstericilerin, dönemin DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar'nın yaptığı basın açıklamasının ardından dağıldığı belirtilen iddianamede, eylemcilerin kimliklerinin, olay yerinde çekilen film ve fotoğraf incelemesi ile tespit edildiği anlatıldı.


-MİLLETVEKİLLERİNİN EVRAĞI AYRILDI-

Olaylar sırasında, Ankara Büyükşehir Belediyesine ait mallara, bankalara zarar verildiği, 5 polisin yaralandığı bildirilen iddianamede, şüphelilerin savunmalarına yer verildi.

Şüpheliler, savunmalarında özetle, yaptıkları eylemin yasal olduğunu ve polise saldırıda bulunmadıklarını ileri sürerek, polisin, yürüyüş öncesinde zaten Kızılay'ı araç trafiğine kapattığını kaydetti.
İddianamede, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu, eski KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek, eski Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Bedriye Yorgun'un da aralarında bulunduğu 126 şüphelinin, "kamu görevlisine, görevini yaptırmamak için direnme", "mala zarar verme", "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" gibi suçlardan cezalandırılmaları istendi.
Savcılık, 38 şüpheli hakkında da takipsizlik verdi.

Öte yandan eyleme katılan CHP 'li milletvekilleri Süleyman Çelebi, Muharrem İnce, İsa Gök, Turgut Dibek ve Umut Oran'ın evrakları ayırarak Parlamenter Suçlar Soruşturma Bürosu'na gönderildi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/113493111349313

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Diktatör kime denir-2 - Kayzer1420

  Daha önce de yazmıştım diktatör kime denir diye.10 yıllık süre zarfında uygulamasını Başbakandan vede onun her dediğini dinlemeden evet diyen bakanlarından ve yandaşlarında öğrenmiş olduk.Anlamadığım şu:Bakıyorum her yürüyüş,miting izinsiz çıkıyor.Bu vali denen AKP sevdalısı adamlardan(veya izin verme işlerinde kimler yetkili ise) hiç biri mitinge,yürüyüşe, protestoya izin vermiyorlar.Sizin bu yaptığınız diktatörlük değil de nedir.Ne yapalım izin vermeniz için ''Evet ama yetmez'' yürüyüşü mü düzenleyelim veya Alkol yasağına ''Evet ama yetersiz'' demek için mi caddelere çıkalım.Bunlara izni bal gibi verirsiniz.Zaten Herşey güllük gülistanlık olsa ne gerek var yürüyüşe mtinge.Birşeyler haykırmak için insanlar caddelere çıkar, ağızlarını kapatmaya çalışırsanız bu insaların kusura bakmayın kaldırım da sökerler polis de döverler ki haklılar da.

  askerin derin devleti akpnin hukuku - aharasa

  asker beğenmedikelrini derin devlete havale eder, yandaş medyanın yardımıyle tehdit, itibarsızlaştırma, yalıtma bazen de infaz politikalarıyla tasfiye yapardı. akpnin yöntemi ise onları kendi yarsavının savcı ve hakimlerine havale edip defterlerini dürmek en azından yıldırmak. o kadar büyük görüyorlar ki kendilerini hiç bir itiraza tahammülleri yok. kendilerine uymayanlara, dine eleştiri getirenlere, büyük bir cüretle uygulamalarını protesto edenlere, tek taraflı yasalara direnenlere, onları komediye malzeme yapanlara, üniversitelerde eylem yapanlara, yumurta atanlara karşı kılıçları hazır: (sözde) hukuk. ağzımızı açamayacak mıyız biz?

  flulaştırma??? - zuhatdeniz

  bayrak ve filamalarda ki flulaştırmanın nedenini öğrenmek istiyorum? sizi rahatsız eden ne yazılı oralarda anlayamadım?