Binlerce kilometrelik şebeke düşük basınçla ağır ağır doluyor

"Başkente 10 gün boyunca kesintisiz su verilecek" müjdesiyle sevinen Ankaralıların hevesi kursağında kaldı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, öğle saatlerinden itibaren susuz semt kalmayacağını açıklamasına karşın...

ANKARA - "Başkente 10 gün boyunca kesintisiz su verilecek" müjdesiyle sevinen Ankaralıların hevesi kursağında kaldı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, öğle saatlerinden itibaren susuz semt kalmayacağını açıklamasına karşın, ASKİ dün yeni bir açıklamayla gecikmenin nedenlerini açıkladı. Buna göre binlerce kilometre uzunluğundaki şebekenin suyla dolması zaman alacaktı ve ana su boruları yeniden patlamasın diye şehre düşük basınçla su veriliyordu. ASKİ'ye göre, suyun tüm bölgelere ulaşamamasının bir diğer nedeni ise suyu alan bölgelerde fazla tüketim yaşanmasıydı. Belediye yetkilileri de, kentin alçak kotlarında birçok apartman ve işyerinin depolarına su çekmesinin tüketimi artırdığını öne sürdü. Yetkililer, (dün) gece yarısına kadar tüm bölgelerin suya kavuşmasını beklediklerini söyledi.
Ama Ankara'da 11 gündür su alalamayan yerler sorunun basınçtan ibaret olmadığını ortaya koyuyor. Su sorunu için ASKİ'yi arayan ve ulaşamayan Ankaralılar, Radikal Ankara bürosuna şikâyet yağdırdı. Abidinpaşa, Beşevler, Beysukent, Dikmen, Öveçler, Etlik, Akdere'den çok sayıda vatandaş Radikal'i arayıp belediyenin suyla ilgili birimlerinde telefon açan olmadığını ve hâlâ su alamadıkları şikâyetlerini söyledi. Akdere Mutlu Mahallesi (11'inci gün); Abidinpaşa Ege Mahallesi (dokuzuncu gün), Batıkent Uğur Mumcu Mahallesi Harb-İş Siteleri (sekizinci gün) günlerdir susuz olduklarını iletti.
CHP: Gökçek istifa
CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, başkentte yaşanan su sıkıntısının sorumlusu olan Gökçek'in derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi. Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, 'seçmene şirin görünme kurnazlığıyla' vatandaşların sağlıklarının feda edildiğini öne sürdü. Bu arada, Sağlık Bakanlığı'nca şebeke suyunun temin edilemediği durumlarda içme suyu olarak kullanılmak üzere hastane katlarında hasta ve yakınlarının bulunduğu uygun yerlerde güvenli su bulundurulması, suyun tasarruflu kullanılması istendi.
Hazır itfaiye aracı gelmişken!
Ankara'da yangın söndürmeye giden bir itafiye aracı gitmişken vatandaşa su da dağıttı! İtfaiye Yenidoğan'daki Mevlânâ Caddesi'nde boş bir gecekondudaki yangına müdahale ederken bir kadın itfaiye görevlisinden su istedi. İtfaiye görevlisi, bağlantı vanasını açarak uzatılan kabı doldurdu. Adını açıklamayan kadın, biraz da utanarak, oturduğu gecekonduda su tesisatı bulunmadığını anlattı. Çevredekiler de oturdukları bölge yüksekte olduğu için uzun süredir su alamadıklarını anlattı. (Radikal, aa)