Binlerce polis Taksim'de

Binlerce polis Taksim'de
Binlerce polis Taksim'de
Gümüşsuyu Caddesi'nde toplanan çok sayıda çevik kuvvet ekibi, saat 07.30'da TOMA ve Akrep eşliğinde Taksim Meydanı'na girdi.

İSTANBUL - Polis sürekli olarak "Hiçbir şekilde Gezi Parkına Müdahale Yapılmayacak. Amacımız anıt çevresine düzenleme yapmaktır" şeklinde anons yapıyor. Vali de Gezi'ye müdahale edilmeyeceğini açıkladı. Şu anda Taksim Anıtı'ndaki ve AKM'deki pankartlar kaldırılıyor.


Sabah 06:00 sıralarında Gümüşsuyu Caddesi başında bulunan Süzer Plaza'nın önünde çevik kuvvet polisleri toplandı. Yaklaşık 20 çevik kuvvet otobüsü ve İETT otobüsleriyle getirilen polislerin ellerinde kaskları ve kalkanlarıyla bekledi, geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Polis daha sonra Gümüşsuyu Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Çevik kuvvet ekipleri, caddede kurulan bir barikatı geçti. Polis ekipleri, saat 07:30 olduğunda Taksim meydanına girdi. Bu sırada eylemcilerin de zaman zaman molotof kokteyli attığı görüldü.
Taksim çevresindeki tüm barikatların kaldırılması için Harbiye ve Kasımpaşa’da da çevik kuvvetin konuşlandığı belirtiliyor.

POLİSTEN ANONS

Polis, TOMA ve Akrep işliğinde taksim meydanı'na girdi. Polis sürekli olarak "Hiçbir şekilde Gezi Parkına Müdahale Yapılmayacak. Amacımız anıt çevresine düzenleme yapmaktır" şeklinde anons yapıyor. 
VALİ, TWITTER'DAN AÇIKLADI: MÜDAHALE YOK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Twitter'dan Gezi Parkı'na müdahale edilmeyeceğini, sadece AKM'nin üzerindeki pankartları indireceklerini açıkladı.

ATATÜRK ANITI VE AKM'DEKİ PANKARTLAR İNDİRİLİYOR

Polis ekipleri Atatürk Anıtı ve AKM'deki pankart ve resimleri kaldırılıyor. Meydanda iki yere de Türk Bayrağı asıldı.

POLİS: LÜTFEN YARDIMCI OLUN

 Gezi parkındaki gruba müdahale olmazken polise molotof ve havai fişek atan gruba gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ediliyor. Polis sık sık anons yaparak sadece pankartların kaldırılacağını, Gezi Parkı'na müdahale edilmeyeceğini bildiriyor. Bazı küçük eylemci grupları polise taş ve molotofla karşı koyarken, Gezi Parkı girişine çıkan eylemcilerin polisle diyalog yolunu seçtiği görülüyor. Polis mikrofonla, 'Gezi Parkı'ndaki arkadaşlar size yönelik müdahale olmayacak. Şu an sadece karşıınızdaki 3-5 kişilik gruba müdahale ediyoruz. Lütfen onları da aranıza alın, polise taş atmayın. Gaz sıkmak istemiyoruz. Lütfen yardımcı olun' yönünde anonslar yapıyor.