Binlerce polisle ülke genelindeki yüzlerce noktaya operasyon yapılıyor

Binlerce polisle ülke genelindeki yüzlerce noktaya operasyon yapılıyor
Binlerce polisle ülke genelindeki yüzlerce noktaya operasyon yapılıyor
Sabaha karşı saatlerinden itibaren, Türkiye genelinde 13 ilde çok kapsamlı bir 'terör operasyonu' başlatıldı. IŞİD, PKK ve DHKP/C örgütlerini hedef aldığı belirtilen operasyonlar İstanbul'da yoğunlaşırken, ülke genelinde yüzlerce noktaya baskın düzenlendi. Bağcılar'da bir evde çıkan çatışmada bir kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

RADİKAL – Türkiye bu sabaha da çok kapsamlı bir operasyonla uyandı. Başta İstanbul olmak üzere pek çok kentte yapılan operasyonlarda yüzlerce eve baskın düzenlendi. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon düzenlendiğini, terör eylemleriyle bağlantılı olduğu iddiasıyla 251 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Sadece İstanbul'da, 36'sı yabancı uyruklu 98 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında haklarında yakalama kararı bulunan kişiler de olduğu öğrenildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

YOĞUNLUK İSTANBUL’DA

İstanbul’da, sabaha karşı başlayan operasyonlarda, aralarında Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir, Eyüp, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Kâğıthane ve Beyoğlu'nun da bulunduğu 26 ilçedeki adresler eş zamanlı olarak basıldı.

İstanbul’daki operasyonlara 5 bin polisin katıldığı belirtiliyor. Çevik Kuvvet, İstihbarat, Özel Harekât birimleri, Yunus timleri ve diğer personelin görev aldığı operasyona polis helikopterleri de destek verdi. Operasyona katılan terörle mücadele şubesi polislerinin yüzlerini kar maskesiyle gizledikleri görüldü. İstanbul'da kent genelinde IŞİD,  DHKP-C, PKK ve YDG-H'ye yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 30'u yabancı uyruklu 103 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan yabancı uyruklu 30 şüphelinin IŞİD'le bağlantılı oldukları öne sürülüyor.

Bağcılar'da bir eve yapılan baskında da DHKP-C üyesi olduğu öne sürülen Günay Özarslan adlı kadın öldürüldü. Özarslan'ın kapıya gelen polislere ateş açtığı, polisin karşı ateşiyle öldürüldüğü belirtiliyor. Polis kaynakları Özarslan'ın "canlı bomba eylemi gerçekleştirebileceğinden şüphelenilen kişiler" arasında olduğunu duyurdu. 

Operasyon ve aramalarda toplam 6 tabanca, 4 tüfek ve satırlar ele geçirildiği bildirildi.

 

ANKARA: Başkentte, 12 ayrı adrese düzenlenen operasyonda, PKK ve IŞİD bağlantılı olduğu öne sürülerek gözaltına alınanların sayısı 11'e yükseldi. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Gölbaşı, Sincan, Altındağ, Mamak ve diğer merkez ilçelerde gözaltına alınanlardan 5'inin PKK, 6'sının ise IŞİD bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

KOCAELİ: Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sabah saatlerinde Gebze, Darıca, Dilovası, Çayırova, İzmit ve Derince ilçelerinde önceden belirlenen adreslere operasyon düzenlendi.

ANTALYA: Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, sabah saatlerinde Kepez ilçesinde düzenlenen operasyonda PKK üyesi olduğu iddia edilen iki kişi gözaltına alındı. Zanlılardan birinin 18 yaşından küçük olduğu ve ifade işlemlerinin Çocuk Şube Müdürlüğünce yapılacağı, diğer zanlının ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirildiği belirtildi.

IĞDIR: Iğdır'daki operasyonda da “PKK'nın propagandasını yaptıkları” gerekçesiyle 9 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğüne getirilen şüphelilerin, işlemleri devam ediyor.

BURSA: Bursa'da, PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H üyelerine yönelik operasyonda 9 kişi gözaltına alındı.

ŞANLIURFA'DA 30, DİYARBAKIR'DA 17 GÖZALTI

Şanlıurfa'da meydana gelen saldırılar üzerine Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü operasyon başlattı. Şafak vakti başlayan operasyonlarda Suruç'ta 15, Viranşehir'de 9 ve Ceylanpınar'da 6 kişi olmak üzere toplam 30 kişi gözaltına alındı. Operasyonların devam ettiği öğrenildi.

Operasyonları HDP Şanlıurfa Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl Twitter hesabından da duyurdu. Özçelik, çocukların da gözaltına alındığını iddia etti. Özçelik şu paylaşımda bulundu: "İçinde çocukların da olduğu; Suruç'ta 15, Viranşehir'de 9, Ceylanpınar'da 6 gözaltı var."

Diyarbakır'da da 17 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(DHA - AA - Cihan - Reuters)