Binlerce TIR şoförü yeni yıla Irak'ta mahsur giriyor

Binlerce TIR şoförü yeni yıla Irak'ta mahsur giriyor
Binlerce TIR şoförü yeni yıla Irak'ta mahsur giriyor
Silopi ve Cizre'deki güvenlik kaygıları nedeniyle Habur Sınır Kapısı'nda bekletilen 10 bini aşkın TIR şoförü, 15 gündür büyük mağduriyet yaşıyor.

Türkiye bu gece 2016'yı karşılamaya hazırlanıyor. Kimi gece eğlence mekanlarına gidecek kimi ise ailesiyle yeni yılı kutlayacak. Fakat Irak'taki TIR şoförlerinin mağduriyeti hazin bir görüntü ortaya çıkarıyor. Silopi ve Cizre’deki güvenlik kaygıları nedeniyle Habur sınır kapısında bekletilen 10 bini aşkın TIR şoförü, 15 gündür büyük mağduriyet yaşıyor. Sınır kapısında bekletilen şoförler Türkiye'ye giremiyor. TIR'lar bugün Türkiye'ye giriş yapsa 7 günde kuyruğun anca biteceği belirtiliyor.

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, bölgede inisiyatif sahibi tüm kesimleri, Habur’un Irak tarafında mahsur kalmış bu insanların evlerine ulaşabilmelerini sağlamak için güvenlik güçlerine destek olmaya ve işbirliği yapmaya çağırdı. Şener, “Cefakar şoförlerimiz günlerdir sesini çıkarmadan, sabırla kapının açılmasını beklerken aileleri, çocukları perişandır. Binlerce kişinin evinden uzakta mağdur olması kimseyi mutlu edecek bir şey değildir. Bu mağduriyete el birliğiyle son verilmelidir” dedi.

Yurt dışında birçok bölgede saldırılara maruz kalan TIR ve sürücüler Silopi ve Cizre bölgesindeki güvenlik kaygıları sebebiyle bu sefer Habur sınır kapısında mağdur oldu. 14 Aralık 2015 günü Irak’tan Türkiye’ye TIR girişlerinin sürücülerin ve araçların güvenliği sebebiyle durdurulması nedeniyle 10 bini aşkın şoförün, 15 gündür güçlük ve sıkıntı içindeki bekleyişleri sürüyor. UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener yaptığı açıklamada, yaşanan kriz sebebiyle taşımaları aksayan, maddi sıkıntılar yaşayan ve taksitlerini nasıl ödeyeceğini düşünen sektörün Habur kapısında eve dönebilme mücadelesi verdiğini kaydetti. Şener bugün TIR’ların geçişine izin verilse kuyruğun 7 günde eritilebileceğini belirtti.