Bir ameliyathanede iki ameliyat olur mu?

Bir ameliyathanede iki ameliyat olur mu?
Bir ameliyathanede iki ameliyat olur mu?

Ege Doğum Evi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir ameliyathanede aynı anda iki ameliyat yapıldığı ortaya çıktı. İkinci hasta süren ameliyatı görmemesi için “Gözlerini kapat” denilerek ameliyathaneye alındı. Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Osman Nuri Dilek “Sterilizasyon uygun hale getirilerek ameliyat yapılıyor. Yeni kampüs hastanelerin açılmasıyla bu gibi sorunları aşacağız” dese de konu tartışma yarattı.
Sağlık Sen Sendikası İzmir Şube Başkanı Op. Dr. Recep Atçı: Enfeksiyon riskini arttırır. Bu görüntülere ancak afet veya savaş zamanında rastlanabilir.
DEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Saydam: 35 yıllık hekimim, hiç tek salonda iki ameliyat görmedim. Bu, cerrahi ekibin motivasyonunu da bozabilir.
İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Suat Kaptaner: Bazı eğitim ve araştırma hastanelerinde bu tip ameliyatlar yapılıyor. Önemli olan enfeksiyon taşıyan hastaların aynı anda ve aynı yerde ameliyat edilmemesidir. Hasta mahremiyetinin, araya gerilecek yeşil bir perdeyle korunacağını düşünüyorum.


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Ege

  ,

  Kamu

  ,

  Kampüs

  ,

  afet

  ,

  eğitim

  ,

  kuzey

  http://www.radikal.com.tr/115239111523911

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ameliyat sırasında,ameliyat yapanların ruh ve beden sağlığı önemsenmiyor. - Su Cemre Sim

  Özel hastanelerin görkemli girişleri,konforlu hasta odaları yanında,en önemli yerleri olması gereken ameliyathaneler yedi kat yerin altında,havasız,tıkış tıkış bir mahzendir çoğu zaman.Ameliyatı yapan hekimler,personel ameliyathanede günlük sorunları ile,o havasız ,bakımsız ,tıkış tıkış salonlarda nasıl en sevdiklerimizi keser biçer bilemiyorum.İstanbul'un en modern özel hastanelerinden birinde, dört buçuk yıl önce ameliyat olan yakınımı bekliyordum.Hastanenin girişi son derece görkemli olmasına karşın,ameliyathanesi kasaba pazarına benziyordu.Hem son derece bakımsız,hem de kasaba pazarı gibi,ameliyat masaları arasına birer paravan koymuşlar;ameliyat masasındaki hasta uyutulmuş,personel neredeyse sırt sırta.Önümüzden vızır vızır sedyeler geçiyor,tek ameliyat salonunda ilkel brandalarla bölünmüş daracık bölümlerde hekim,hastane personeli kendinden geçmişçesine çalışıyordu.Ameliyat masasındaki hastaya hekimler,çalışanlar kendisini nasıl odaklıyor Tanrı bilir.Ölmeyeni Tanrı öldürmüyor,diye düşünmekten kendimi alamadım.Özel hastanelerde ameliyathaneleri görmeden,sevdiklerinizi onlara emanet etmeyin,derim herkese.En kötü devlet hastanesinin ameliyathanesi bile, benim gördüğüm o yabancı devlet adını taşıyan hastane ameliyathanesi kadar ilkel değildir.